Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

The Man Who Wanted To Die

 

En animerad kortfilm jag gjort som kretsar kring en man som inte vill leva. (sorry för flashvideoformatet, filmen ser ut som skit)

 

 

 

http://www.dvdforum.nu/images/galleri/9/9640/009640EKLC9YK7KJMRWSHQOP31MKQO.jpg

http://www.dvdforum.nu/images/galleri/9/9640/0096409ULBZ9PZ4UHKYWU12170B3ZX.jpg

http://www.dvdforum.nu/images/galleri/9/9640/009640HC3EDRYKSY7MMNQJL2SHKSWQ.jpg

 

 

Format: Flash

Längd: 3 min

Utrustning: Adobe Photoshop, Premiere Pro...

Postad

RUUUUUUUSKIGT Snygg. Bra story, oväntat slut. Märktes att de var en bra film, för de 3 minuterna som du skrev känndes mer som 20 sekunder. Ljudet kunde väl ha vart en smula bättre, men teknat var grymmt snyggt, specielt i slutet där de blev, 3d eller hur man säger.

 

5 av 5 lätt!

 

Edit: Lägg up SFW filen, eller vad den kallas här:

http://www.fuskbugg.se/fuskbugg/ Så slipper du youtube

Postad

Tack för kritiken. men en rättelse. Är ej en flashfilm. Gjord för hand/photoshop och Premiere. Enda flash med det är att det är flashvideo på youtube. hata flashfilmer. men tack så jätte mycket för den bra kritiken.

 

Ljudet är lite svagt, men har planer på att ljudlägga om den. Sedan finns det även brister när man ser filmen i 720x576 vad gäller bilden, men kvalitetskontrollen sänktes iom tidspress (gjordes för en högskolekurs) och personliga problem.

 

Tack för att ni tog er tid att kolla iaf!

Postad

wow!!

underbart snyggt gjord, man berörs på ett bra sätt, vilket annars kan vara svårt att göras av animerade filmer!

skitbra musik, även om den avslutades lite abrupt här och där!!

jag förstår charmen i att inte ha med tal, men jag tror att en version med tal istället för text skulle vara bra.

en nackdel med texten var att när doktorn pratade med killen så gjorde kvalitén på YouTube att det var lite svårt att se vad han sa, jag kunde läsa det, men jag fick anstränga mig.

Postad

måste också tillägga att fraserna "You have guns? dangerous guns? guns that can kill you?" och "You have pills? dangerous pills? pills that can kill you?" är helt suveräna.

  • 2 veckor senare...
Postad

Tack för all kritik och beröm. Nu i efterhand så, jo eftertexterna kunde nog legat kvar lite längre och ljudmixen är rätt förfärlig. Bilderna är, syns bättre i full upplösning, smådåliga på sina ställen också. men tack iaf :)

Postad

bra jobbat...

 

En mycket fin film men en bra story! den skulle lätt kunna vara en "pausfilm" på SVT för att fylla ut tablån. bra jobbat!

 

 

och det var faktiskt ett lycklingt slut... ser ni inte hur glad han är att han får dö med någon.. precis vad de både ville, dö tillsammans=sann kärlek!

  • 2 veckor senare...
Postad

Härlig film! Älskar den här typen av animation, den skakiga handtecknade stilen. Det mesta är strålande! Jag stämmer dock in med de som inte gillade slutet. När jag såg texterna utanför fönstert tänkte jag, typiskt emo: att skylla sin depression på att världen är hemsk. Don't get me wrong, jag skulle nog själv klassas som emo, men jag känner igen en bortförklaring när jag ser den. Att se alla hemskheter i världen är snarare en effekt av deppression än orsaken bakom den. Så då kändes det som en bra upplösning när han träffade en tjej i samma tillstånd och han insåg att orsaken bakom hans deppression inte var alla elakheter i världen utan hans egen ensamhet. Men sen vände det igen vilket kändes onödigt.

 

Ljudet känns bra. Storstadsbrus i bakgrunden. Vardagstristess.

 

Fett respekt

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...