Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej, några av er kanske kommer ihåg mig från förr i tiden. Jag är tillbaka och skulle behöva er hjälp med en sak.

 

Jag skriver mitt examensarbete på Högskolan i Gävle om chroma keying och compositing och skulle uppskatta om du vill ta ca 10 minuter för att svara på totalt åtta frågor angående programvaror för chroma keying och compositing.

 

Enkäten inleds med sju frågor angående ditt förhållande till olika programvaror. Enkäten avslutas med att du granskar två bilder, som har postproducerats med hjälp av antingen Adobe After Effects (kommersiellt) eller Blender (gratis), för att gissa vilken som är vilken.

 

Länk till enkät: http://www.surveymonkey.com/s/V9PT22T

 

Tack på förhand!

  • 2 veckor senare...
Postad

99 stycken besvarade enkäten varav 75 besvarade alla frågor. Målet var 100 svar, så uppslutningen var riktigt bra.

 

Rätt svar på blindtestet, d v s, bilden som hade producerats med Blender, var... (*trumvirvel*)....... bild X! Blindtestet slutade oavgjort. Hälften gissade fel och den andra hälften gissade rätt.

 

Här har jag kompilerat svaren i diagram för den som är intresserad: http://lantis.myownb3.com/blindtest/diagram.html

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...