Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Gullstjärten söker gubbkuk (6 min)

 

En kortfilm designad som en kontaktannons i videoform. Gullstjärten är en vilsen ung man som söker efter en äldre bekantskap. Kommer någon nappa måntro?

 

http://www.youtube.com/watch?v=sgwEiMAwUSM

 

http://img170.imageshack.us/img170/1300/gullstjrten002cy6.th.jpg http://img96.imageshack.us/img96/1280/gullstjrten003mz6.th.jpg http://img143.imageshack.us/img143/707/gullstjrten005ck6.th.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/7337/gullstjrten006gu7.th.jpg

 

Format: Flash

Längd: 6 min, 42 sek

Storlek: 54 MB (orginalstorlek, vad YOUTUBE gör med den vet jag inte)

Utrustning: Billig DV-kamera

Postad

Jo, jag tittade, men eftersom jag inte kan bestämma mig för om det är på riktigt eller ett skämt lät jag saken bero och hoppades nån annan skulle kommentera först. Kanske alla andra kände samma sak?

Postad

Det är inte gjort som någon parodi, that's for sure. Håller kanske med om att vissa sekvenser borde klippts bort för att inte förstöra helhetsintrycket.

 

Filmen är ärligt gjort på så sätt att jag försökte leva mig in i den här karaktären fullt ut men jag vet inte om jag lyckats med detta.

Postad

Jag skall titta på filmen en gång till när jag har ätit lunch, men jag trodde nog det var på riktigt, dvs du skulle verkligen försöka få kontakt med någon. Är det svar på din fundering?

Postad

Bra spelat var det i alla fall. Måste varit knepigt att hålla sig för skratt när man står i en park helt själv och sjunger "jag vill ha en egen gubbkuk". Jag tycker dock att den inte borde ha nån musik alls.

Postad

Det kan jag hålla med dig om Anhool. Skulle garvat ihjäl mig ifall jag försökte göra något liknande. Men jag förstår mig inte på syftet med filmen...

Postad

Jag tycker att idén är bra... det finns säkert en hel del förvirrade killar (och tjejer) som söker sina partners på liknande sätt. Men om du hade haft något andra bilder från "sidan" där man får se "att han filmar sig själ" och man till exempel får höra vad han tänker om vad han gör och kontra det med det han säger på "raggnigsfilmen" förstår du vad jag menar. Då blir det en film. nu är det som en kontaktannons och ingen film... tycker jag.

 

Om man hade fått sett personen när han funderar på vad han ska göra, hur hans liv är. Hur han till exempel klättra upp i träder för att ta den bilden men fastnar på vägen upp, men till slut så kommer han upp och starta kaemran.

 

Så tycekr jag all fall...

Postad

Vi som sysslar med film ställer oss nog lite frågande till din film.

Den är amatörigt gjord, men i sitt sammanhang beroende på vad du vill med filmen, kan det bli mycket bra. Vi kräver nog förklaring till denna provocerande film, om vi ska se dej som enkel misslyckad amatör eller geni.

/nils

Postad

Hej! Vad kul att det börjar trilla in en del kommentarer. Tack för att ni tar er tid att skriva vad ni tycker om filmen.

 

Rent filmtekniskt suger ju filmen rejält. Den är inspelad med en billig kamera med inbyggd mic vilket gör att enorma mängder brus från vinden tas upp.

 

Jag ville spela in en film med den här kameran och funderade på vilka projekt som skulle passa bra att använda den till. Jag kom på denna idé och skred till verket.

 

Min tanke är nog att spela in en film med så snygg filmning jag och min samarbetspartner kan få till som spinner vidare på det här, kanske att jag åker hem till en äldre man och skillnaden mellan vad han och Gullstjärten egentligen vill kommer leda till obehagligheter av något slag.

 

Vi har bättre utrustning att tillgå till detta projekt.

 

Jag ville dock testa hur den här lilla filmen klarade sig på egen hand och uppenbarligen har en del inte kunnat uppskatta den som jag har släppt den nu. Men jag anser att om jag hade spelat in den "bättre" så hade den inte känts lika realistisk och stark.

 

(Håller med om att det var ett misstag att lägga in musik.)

Postad

Om du spinner vidare på din idé är du alltså ingen amatör, snarare ett geni, vad många hoppats på. Efter många frågetecken. Gratulerar. Du behåller alltså den amatörmässiga filmningen, perfekt. Spinner vidare. Om konstnären Carl-Johan de Geer hade gjort en likadan film hade den visats på TV flera gånger. Testa lägg ut den på TV4 Fejm. Om den skulle bli godkänd häpnar jag.

Lycka till.

/nils

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...