Gå till innehåll

Apeman90

Medlemmar
  • Inlägg

    140
  • Blev medlem

Allt postat av Apeman90

  1. Apeman90

    Är jag yngst?

    Jag började typ när jag var åtta år:) jag köpte en kamera ( den filmade svartvitt) av min brors kompis för 70kr. Sedan spelade man in egna nyhetsprogram och en och annan film, helt utan manus bara med improvisation. Min inspirations källa blev min bror och hans kompisar som också spelade in film med den när de var "små." Min broder är 6år äldre än mig. /Jakob
  2. [citat=Clown][citat=Apeman90]Möjligtvis ett Stopmotion forum:/ och en slags Faq alltså en sammanfattning på de vanligaste frågorna.[/citat] En FAQ finns ju redan... stopmotion hör väl till animering/specialeffekter? :)[/citat] Ja men Faq: et innehåller ju inte vanliga frågor som har ställts på forumen.. T.ex. "hur man gör en egen greenscreen." Och stopmotion anser inte jag är inom området specialeffekter, möjligtvis animation men det är endå inte riktigt samma sak för animationen gör du i datorn, alltså en helt annan teknik. I och för sig så finns ju "Filmskolan" men jag vet inte hur bred den är. Jag ska kolla upp det.
  3. Möjligtvis ett Stopmotion forum:/ och en slags Faq alltså en sammanfattning på de vanligaste frågorna.
  4. Apeman90

    Chris Penn död?!

    Han var en duktig skådespelare som kommer att saknas utav många. Rest in Peace Chris Penn. /Jakob
  5. Ja vad ska man säga... Ljudet var väl inte det bästa och en del grejor såg lite väl inklippta ut och engelskan satt ju inte utmärkt. Det hade kanske varit bättre om ni hade talat svenska. Men jag tycker att ni har gjort ett fint försök i alla fall. Jag garvade när jag hörde Guy Bratman:)
  6. Snyggt;D Liknar pixars "maskot":D planerar du att göra en film med lite mera story sen eller?
  7. varför ska det alltid bli "bråk" i en tråd. Jag tycker att man ska hålla sig till ämnet så mycket som möjligt och inte kommentera andras åsikter i onödan, det skapar bara motsättningar som inte hör hemma i tråden. Och för att hålla mig till ämnet så ser jag fram emot att se filmen, jag har aldrig sett någon annan version innan så mina förhoppningar är inte så höga. /Jakob
  8. Jag är en trogen ps spelare så jag kommer inte att konvertera till xbox-domen:D Jag har läst att Xbox360 kan förstöra spelen bara genom att man rör den lite när man spelar. Men de uppgraderar väl den och fixar till det. :D /Jakob
  9. Hej! Jag var och praktiserade på katalogen på ikea och där är allt en enda stor lagerlokal. Också bygger de kullisser/rum och har tak hängandes i luften som de sänker ner om de behöver ha ett tak som visas i scenen eller på bilden. Väggarna var av gips och sen så kaklade de dem eller tapetserade/målade de väggarna. Så du behöver ju inte ha något ting där förutom en massa gipsväggar och någon kran eller något. Men jag tror att ikea har lite större budget än du så detta kanske bara var ett dumt förslag. :D /Jakob
  10. Ja Gorse borde vinna något av priserna, ska nominera honom snart=D Han borde starta en databas där han skriver allt han kan, så blir det bättre än google.com :D Bra initiativ Pace! keep up the good work. /Jakob
  11. Det är så svårt att önska sig saker nuför tiden. Men Harry Potter och halvblods-prinsen blir det. Också några filmer. Och En massa Gamecardes på WoW.
  12. Jag fick ingen bild.. Men ljudet jag hörde var bra! Ska kolla på det hemma snart och då ska jag kommentera bättre.
  13. Apeman90

    "chaos"-effekt

    Gå vingligt och sedan lägger du på blur i efterhand...
  14. Apeman90

    Våra hemsida

    Jag håller med stålis Fimpa musiken på hemsidan. Försökte ladda hem Äpple vs ....... 2 men det tog för lång tid att ladda hem...seg nedladdnings sida. Titlarna på filmerna luktar oseriöst.
  15. Du menar som i Lotr när Frodo,Boromir, Golllum, eller vem det var som tog på sig ringen och blev osynlig och då såg man fotsteg i löven,sanden. Testa att kolla på extra material på lotr m,m. Men mekanismer låter bra i min öron i alla fall:D Men det borde ju gå att animera.
  16. Apeman90

    Julkalender

    hmm ser lite mysko ut=D Troligen inte.
  17. Apeman90

    Frisyrer????

    [citat=Myran]Jag har grubblat lite. Ärligt, hur stor tyngdpunkt ska man lägga på frisyren för en karaktär??? Aldrig sett det som så viktigt men så kom en lärare och börja snacka om det...hm... någon som kan ge klarhet? Frisyrer är väll inte viktigare än kläder? Eller?????[/citat] Det behöver inte vara viktigare men nog så viktigt. Till exempel om han har ruffsigt hår så kan man få känslan av att han är ovårdad m,m.
  18. Apeman90

    En film om Kenta

    [citat=Adam88]nu komme rjag och petar igen :) ber någon att flytta detta till "Kolla mitt manus". Jag kanske skulle bli, vad heter det moderator? :) ;)[/citat] Läs i Voodoofilms filmskola om hur man skriver manus. Ett litet tips bara=D
  19. Bra! Det underlättar ju om man letar efter villiga medarbetare till sin film.
  20. [citat=anders10]nu har jag laddat ner programmet. dessvärre förstår jag inte riktigt hur det funkar. någon som kan hjälpa mig att komma igång? vänligen anders nilsson[/citat] Jag bara undrar, men är det inte bättre att fortsätta på den existerande tråden än att starta en ny.
  21. [citat=ljudfjollan]Man ska inte tilltala folk under 20 år för då sparkar dom ner dig och tar din mobiltelefon. Aktarej säger ja bara! Nuförtiden heter småungarna som pensionärer över 90 år. Det är konstigt tycker jag. Mina barn ska få heta ngt i stil med: Steadycam, Trechipp, Manfrotto, Avid eller nått annat vackert.[/citat] Jag tycker nog att du ska tänka efter nästa gång du ger ett svar! Vissa kan tycka att detta är stötande.
  22. Jag älskar psykologisk skräck=D Man ska inte veta vad/vem det är som "spökar" tycker jag för då arbetar hjärnan på högvarv med funderingar och man blir lite räddare nästa gång man går ut i skogen=D Det skulle vara kul om den utspelades på dagen=D Då är man ju aldrig säker när man går ut i skogen=D Lycka till=d
  23. jävligt underhållande när ni burnar=D
  24. [citat=dreeze]Finns det ett manus till den filmen? Som jag förstod det var väl mycket av den improviserad?[/citat] Jag har kollat in många sidor nu och det är som föregående talare säger det mesta är improviserat=D Det är ju bara att försöka hitta på en egen "myt" eller ta en som redan finns och gör en falsk dokumentär kring den. Och sedan kan ju mystiska saker hända.De som gjorde "The Blair Witch Project" skrev ju falska saker i tidningen innan de visade filmen om att T.e.x. de hade hittat film-material i skogen m,m.
  25. [citat=Wallin]Will do :) Jag tänkte börja nu under höstlovet, du är mer än välkommen att vara med /Jakob[/citat] Visst=D Håll kontakten, malia mig gärna eller chatta med mig via msn. Hahaha helt otroligt du har världens bästa namn också =D Keep in touch. /Jakob
×
×
  • Skapa nytt...