Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Jag har länge velat ha ett manus som bara är två personer i en lägenhet, för någon helg då man vill filma en snabb film. Nu har jag äntligen lyckats med det! :-)

 

Detta är ett enscensmanus med mycket dialog om en situation som nog många här på Voodoofilm kan känna igen sig i. Förutom slutet förhoppningsvis.

En idé till en film.pdf

Postad

Bra manus tycker jag, men utveckla slutet lite, det kändes lite orealistiskt. Ha behöver nog flippa ur lite mer i slutet och skrika "tjuv!" igen eller något. Verkligen betona att han tror att folk snor hans ideer. I sista telefosamtalet kan man också betona detta med ett "mail? nä du, det är så kätt att nån snor det så".

Postad

[citat=vilcans][citat=Lösningen]Men nu vill man ju inte se filmen när man vet hur den slutar...[/citat]

Skit i det då.[/citat]

Jag trodde att det framgick i mitt inlägg att det var precis vad jag skulle göra...

Postad

Jag tyckte det var en rolig idé just för att jag känner igen mig, men det känns som om du borde jobba på det lite. Lite mer roliga kommentarer som verkligen förstärker hur nöjd han är med manuset. Han kanske borde äta upp anteckningarna?

Postad

Någon som kan bjuda på ännu mer konstruktiv kritik? :-)

 

Gärna på mitt mer seriösa manusprojekt.

 

Ironin ovan var riktad mot Lösningen såklart. Tack till bergman och snake för kommentarerna. Och slutet är tänkt att vara orealistiskt naturligtvis.

 

EDIT: Detta gäller även farbrorn som lyckades posta innan mig.

Postad

Jag gillar manuset. Gör den kort, en snabb idé som den här kräver fart för att bli rolig. Tycker inte om förskärarslutet, kanske något annat mer orealistiskt som i Tintin i Kongo: en hög av "experter" staplade i rummet bredvid (ja, jag vet att det var ett studentrum...) där han stjälper av den umpte inbjudne gästen? Eller låt honom ta kål på gästen precis på samma sätt som i någon känd film?

Postad

[citat=StenR] Eller låt honom ta kål på gästen precis på samma sätt som i någon känd film?[/citat]

 

Och som någon annan sa, låt honom i sista samtalet säga liksom: Nej, jag hatar folk som snor andras ideer samtidigt som han nyss dödade den första gästen på ett sätt som det redan gjorts på.

 

Annars gillade jag manuset. Måste säga att det var helt underbart ända fram till slutet. Tycker att du kan hitta lite fyndigare sätt att göra det.

 

Lycka till:)

Postad

Tack för kommentarerna!

 

Ja, jag funderade faktiskt på ett slut där han baxar in liket i garderoben, där det redan ligger flera stycken.

 

Men har ni något förslag på ett "känt" sätt att döda någon? Det bör vara ett sätt där offret har chansen att spotta ur sig lite repliker innan han dör. "Jag tänker inte sno din idé för den är skitdålig" är en darling. Det är något jag velat säga många gånger när folk varit osäkra på om de vill berätta sina idéer.

 

Ni som har klagat på slutet, kan ni precisera vad som är dåligt?

Postad

Jag ska ändra slutet så att det blir lite långsammare, så att man hinner fatta vad som händer innan det är slut. Det tänkte jag på redan när jag skrev det.

 

Däremot ska jag nog fortsätta låta det vara oväntat blodigt. Det är ju kul att chockera en smula. :-) Kanske skippa styckningen bara.

Postad

Kanske kan storyn han beskriver vara mer brutal (splatterfilm stuk) som en hint till hans knäpphet. Då blir det inte lika chockerande med slutet som i och för sig enligt mig skulle kunna vara lite mildare än styckning.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...