Jump to content

Recommended Posts

Posted

hehe.. najs sätt att svara på en KRISFRÅGA!!

 

Måste veta vilket program det gäller.. Och jag kan nog inte svara på det ändå.

Jag gör jämt i mitten, centrera. Varför ska du ha till vänster? Är det värkligen så viktigt?

Posted

Fredrik, gå och lägg dig.

 

Centraliserad dialog är inte vackert eftersom det ofta slutar med att texten ser ut som en introvert, sönderbombad pyramid. Men som sagt, vilket program skriver du i?

Posted

Centraliserad dialog är inte vackert eftersom det ofta slutar med att texten ser ut som en introvert, sönderbombad pyramid. Men som sagt, vilket program skriver du i?

 

 

HHMMM... mja, det är du rätt i. Men hur ska man då göra?

Posted

Om du skriver i Word kan du antingen ställa in tabbar på rätt ställen eller göra en formatmall som ger ett vänsterindrag på textelementet. Att skapa en vettig formatmall för manus är en bagatell, och med vettiga kortkommandon för de olika elementen (scenrubrik, beskrivande text, namn, parentes och replik) så är det likaså en baggis att använda.

 

Om du inte kan något om formatmallar så gör det ingenting. Det är bara att testa sig fram. Som sagt, det är busenkelt.

 

/Jakob

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...