Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Inte tänkt på det tidigare men läste någonstans om en som brukade spara tillbaka sina färdiga projekt till band som en slags masterkopia så han kunde radera det från hårddisken. Tänkte det lät som en bra idé, men när jag provar i Premiere Pro Cs4 så är fliken "Export to Tape" inte klickbar trots att kameran (Sony Z1) är inkopplad och programmet hittar den om man väljer "Capture". Är det något speciellt man måste göra med sitt projekt för att kunna tanka över den till band igen? Det färdigklippta projektet är ca 38 min långt.

Postad

Vet du om det är ett DV eller HDV-projekt du gjort?

 

För att kunna använda Z1 som bandspelare krävs att det är antingen DV eller HDV.

 

Sen spökar ibland inställningarna Auto/DV/HDV för firewire på Z1, så ställ hellre rätt format istället för auto.

 

Är det ett DV-projekt på 38 min så kan du ställa in inspelningen på Dvcam istället för DV, och få lite extra säkerhet.

Postad

Mera i kategorin "susning":

 

Defekt FW-utgång, sladd, FW-ingång?

 

Sen har du ju gått igenom allt, fungerar inget av detta så gör det uppenbarligen inte med Premiere. :)

Postad

Det verkar som att detta kan hjälpa:

1. Anslut kameran

2. Sequence > Sequence Settings

3. Klicka på Playback Settings

4. Ändra Export från None till tex DV: 25 720 x 576i (Minns ej om det står HDV om en HDV-kamera är ansluten.)

5. Klicka OK båda gångerna

 

Om det inte hjälper:

1. Edit > Preferences > Device Control

2. Ändra Devices till DV/HDV Device Control

3. Klicka på Options

4. Ändra från NTSC till PAL

5. Klicka OK

 

- Rock on from there! ;)

Postad

FWIW: Det SKA fungera i alla fall - testade precis från CS4 > Z1.

 

Jag hade först strul för "Capture Settings" stod på "Decklink" istället och fick växla fram och tillbaka en gång innan det funkade.

 

Edit: Ändrade "Recording" till "Capture Settings".

 

//Max

Postad
FWIW: Det SKA fungera i alla fall - testade precis från CS4 > Z1.

 

Jag hade först strul för den Recording stod på Decklink istället och fick växla fram och tillbaka en gång innan det funkade.

 

//Max

 

Recording och Decklink, vart står det?

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...