Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Film spelas alltid upp i 24 frames per sekund. Även material filmad i högre hastigheter än 24 fps. En kamera som klarar av att spela in slow-motion fångar exempelvis 250 fps just för att få mjuk slowmotion när det sedan spelas upp i 24 fps. Skulle materialet spelas upp i 250 skulle slowmotion bli realtid ändå.

 

Videokameror (DV) med slowmotion är dyra och kan vad jag vet bara spela in i dubbla hastigheten (50/60 fps)(rätta mig om jag har fel) och är ganska dyra.

 

Förövrigt står det ju på hemsidan hur reklamen är gjord. Alternativet för dig med en vanlig videokamera är väl att dra ned hastigheten på delar av klippet i redigeringen och acceptera att det kommer att hacka. Drar du ned ditt klipp till halva hastigheten kommer fps: en sjunka till ungefär 13 fps* med en PAL-kamera och det ser oftast inte så snyggt ut.

 

*Visserligen kan du få lite bättre resultat med en kamera som filmar interlaced.

 

Eventuellt skulle du ju kunna morpha ihop framesen. Läs mer om morphing genom att söka på forumet eller google.

Postad

Fasen vet,

 

Jag såg klipp gjorda i ett program som inte var allt för dyrt, kommer bara inte ihåg vad det hette. Men det genererade fält mellan de existerande och lyckades på så sätt göra en slow motion med flyt i. Det såg förvånansvärt bra ut. Någon som vet programmet jag syftar på?

 

Sen såg kamerarörelserna mekaniska ut på klippet på länken ovan. Vilket fick mig att undra hur tagningarna skulle bli med en industrirobotarm? Hade jag haft pengar att slösa hade jag köpt en lätt webbkamera och robotlego och testat :)

 

/j

Postad

Någon som vet vad programmet heter? Det som beskrevs ovan alltså! Tack för alla svar hittills! Men när jag sänker hastigheten i redigeringen till 50% så märker man inte alls något hackande eller så! Däremot när jag går ner till under 30% hastgheten så laggar det! :)

Postad
Någon som vet vad programmet heter?

Helt fel, men jag tänkte först på Twixtor från RE:Vision Effects som är en Plug-In till Adobe After Effects men Twixtor kostar ju en del pengar samt är ju inget program så det kan inte vara det jonkanon menar. Bra slow motion gör det dock! :)

Postad

ThirdOracle

Ska du ha den utrustning som visas på filmklippet? Omständigt, men kanske bäst.

Jag håller just nu med att trixa fram en effekt som vi diskuterade här för en tid sedan:

Kanske det kan vara något för dej fast det inte är samma "miljö"

 

http://forum.voodoofilm.org/showthread.php?t=9766

 

Fallande person från flygplan över Toscana. Med "falling away from your self" effekt, där molnen blir riktpunkter för utzomningar med kameraåkningar in mot marken.

Flickan som ska falla är redan filmad.

Kanske effekter som inte hör hemma här i detta forum ?

 

ThirdOracle-testa med After Effects, som du har.

 

ThirdOracle-vad ska du göra för film? Ska du verkligen ge dej in i Timeramp ?

Vill du ha en person som kan röra sej fritt från golv till tak i ett rum eller flyga i universum ?

 

/nils

Postad

http://www.goodervideo.com/

 

Undrar fasen om det inte var motion perfect därifrån. Vet inte om det är bra men vill minnas att det såg bra ut. Annars kanske man kan söka på vad de kallar tekniken, för det finns säkert fler varianter :)

 

/j

 

http://www.dynapel.com/index.shtml hittade jag också, samma program men snabbare site. Där finns en demo också. under Products > Video editing och det var den jag menade :)

 

Sen om den duger eller ej är en annan fråga

Postad

Tjejer med klänning och långt hår dansande i luften ger en effekt som börjar bli utsliten. Håret och klänningen döljer den effekt som är nästintill omöjligt att göra, nämligen kroppsrörelser. Dessa rörelser är inpräntade i våra hjärnor, att med slowmotioneffekt, timeramp mm, kan den inte bli verklig. Likaså den undervattensimning i tidigare inlägg. Inte heller figurer i Maya och AE.

 

/nils

Postad

Dom flesta mjukvaror som kan göra riktigt bra slow motion av 24/25fps material jobbar med pixel motion teknik. Enkelt beskrivet analyserar dom VARJE enskild pixels bana över skärmen. Det gör att dom kan interpolera fram de frames som inte finns. Problemet är att det tar låååååååååång tid att rendera och att dom (beroende på material) inte är helt lätta att använda. (Mardrömmen är två nästan lik-färgade objekt som i rörelse korsar varandras bana, men är på väg åt olika håll.)

 

Rogge nämnde Twixtor och det finns en motsvarande i After Effects 7 Pro; Timewarp (baseras på The Foundry's Kronos plugin). Det finns också en tillverkare som heter http://www.algolith.com som gör en plugin för detta (för bla After Effects).

 

Ytterligare varianter finns också men det är dom jag kommer på just nu.

 

/Max

Postad

jernby film, inlägget handlar ju inte alls om att bygga själva anläggningen som används i exemplet utan enbart hur man gör timeramp som inte alls kräver någon annan utrustning än en kamera. Egentligen.

 

Jag var tveksam till att man kunde få snygg slowmotion digitalt så jag kollade med en snubbe som hade extrem slowmotion i en film och han påstod att det var filmat DV interlaced och sen efterbehandlat med Twixtor. Jag kan inte nog beskriva hur stor skillnaden var, helt otroligt resultat. Jag bad om en kopia men han hade varken licens till twixtor eller till musiken för kommersiellt bruk.

Postad

Jag förstår. Teori utan tivoli.

Lilla farbrorn-tror du ThirddOracle kan filma en kropp (sig själv) framför en screen och använda timeramp ? Ja, kanske det. Det är ju bara att köra igång.

Viktigt är ju att personen inte har långt hår eller klänning så man inte behöver använda tivolianläggningen. Är personen rundlagd kan man ju lägga in distorteffekterna i AE istället för få det naturligt.

Vad tror du ? Jag kanske har har fel men det kan bli bra. Mycket pyssel framför datorn.

 

/nils

Postad
Hur kan jag göra en sådan här effekt med min videokamera? Riktigt coolt! Kolla även in sidans andra tekniker, Riktigt cool! Hur gör jag Time Ramp?

 

Går att göra i direkt FCP utan en massa pluggar t.ex. Sen hjälper det ju att ha en kamera som klarar att spela in med högre fart än 25fps.

Postad

Någon som har sett filmen "snatch"? Väldigt nyskapande film! Iaf så tänker jag på när brad pitt fightas och han får en smäll så att han flyger upp i luften! Då spelas allting i en extrem slomotion! Så vill kunna göra! Men eftersom twixtor kostar, så undrar jag om det går att göra i timewarp i after effects?

Postad
Men eftersom twixtor kostar, så undrar jag om det går att göra i timewarp i after effects?

Rogge nämnde Twixtor och det finns en motsvarande i After Effects 7 Pro; Timewarp (baseras på The Foundry's Kronos plugin).

Jag vet inte om Timewarp är ett tredjepartsplug-in men enligt Max_H verkar det ju finnas med som standard.

Postad

väääänta lite nu... nu förstår jag ju förståss att ni är ute efter att simulera varicam... Gjorde det själv upprepade gånger i en fajtscen där jag i det närmaste lekte med tiden upprepade gånger under själva klippen, lite som i de slowmotionscenerna som finns med i John Woo's Hard Boiled under den kända 2.43 minuters shootouten, men klippet i länken gjordes ju enligt deras utsago med deras UniversalCam system. Den fungerar ju ungefär som en Bullettime-uppsättning fast alla kameror är rörlig-bildkameror... Det står ingenting någonstans om någon Karusell för att få det att funka :S

 

Jag har själv funderat på att göra en riktig idiot-grej genom att låna skolans ALLA pd150's (!) runt 20-25 st... sätta upp dom i studion i en cirkel. Ladda kamerorna med ett varsit numrerat band, synka dom med hjälp av ljudet från en klappa, och sedan filma en sekvens till en musikvideo. I efterarbetet tänkte jag tanka in alla sekvenser, synca dom med ovan nämnda klapp, lägga upp dom på ett varsit spår och klippa mellan dom för att få kontinuelig bullettime... Hur väl man lyckas synca, och hur idiotiskt tidskrävande klippandet blir får jag väl se om jag kan övertala mina medarbetare till att försöka...

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...