Jump to content

Sony NEX-FS100EK


Shoomedia

Recommended Posts

Jag är ju alltid obotligt intresserad av hur den klarar cmos-egenskaperna.

 

- Ställ kameran när där stadsbussar går över en brunn som ligger dåligt, eller på plattformen intill där godståg går över korsningsspetsen i en växel. (Ingen gele då så är det bra).

- Hur den klarar snabba panoreringar.

- Hur raka lyktstolparna blir om du kör bil i 100+ på motorvägen. (Både rakt fram och åt sidan)

 

Att exponering, färger, färgdjup, skärpa etc är bra, som vilken modern kamera som helst antar jag.

Link to comment
Share on other sites

Jag har ju två Sony EX-1, en Sony NX5, Canon 7D och har haft en Sony Z7. Dess inställningar och meny liknar de i NX5 och Z7. Har lekt lite med den. Filmade raggarbil igår med den åt VLT. Åkte med en raggarbil och jag uppfattade den inte som väldigt cmosig. Så är cruisingen från raggarbilen - Powermeet - www.vlt.se

 

Känns den är hyfsat lätt att få bra exponerad och skärpa. Den klarar röriga område bättre än en DSLR.

 

Med 1080p50 funkar inte ljudet i Premiere CS5. En solig dag märker man att man saknar ND-filter eller minus gain.

plf66: Ska testa några av dessa saker.

 

Kommer snart åka utomlands på en reportageresa och då ska jag ta med den och NX5:an. Då blir det hårdtest i extrem miljö. Plus 35 grader och ev. sandstormar och lite helikopterflygning.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu har jag testat NEX FS-100 i Afghanistan. Funkade klockrent. Ska lägga upp lite video så fort de är säkerhetskollade. Kameran klarar 45+ grader, damm, hårt solljus.

 

Utrustning

 

Sony NEX FS-100

 

Kiwifotos Nikon/Sony-adapter

 

4 st ND8-filter

 

Nikkor 85mm F2

 

Nikkor 50mm F1.4

 

Nikkor 24mm F2

 

Trådlös mygga Sennheiser G2 Rundtagande

2 st riktade myggor Sennheiser

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Fortsätter den här tråden, vilka gluggar ska jag ha? Ingen van fotograf utan kört med videokameror med fast optik, 10x eller 20x zoom.

Har skaffat en Sony NEX 7 samma fäste som FS100, som andra kamera men även för kunna filma korta skärpedjup om jag behöver.

 

Just nu känns det som behovet är en mer omfångsrik zoom än kitzoomen 3.5-5-6/18-55, en zoom som motsvarar kitzoomen som ingår i FX100 3.5-6.3/18-200. Är den ett hyggligt alternativ, eller ska man satsa på någon adapter som Novoflex ovan och annan.

Har inte tänkt prisnivå höger än 7-8ooo (Sony zoomen)

 

Tamron gör en zoom 3.5-6.3/18-200, för NEX serien.

 

Huvud användandet är film.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...