Jump to content

varför avbryter min canon 550d inspelningen?


turion

Recommended Posts

Jag har en canon 550D som jag brukar filma med. men om jag ställer upp den på stativ och låter den stå på inspelning så slår den av av sig själv efter 3-4 minuter. då kan jag gå och slå på den igen och den kan fortsätta stå och filma i 2-3 minuter innan den slås av igen.

 

eller som senast, med tomt minneskort, begav jag å en polaren ut för att filma. vi filmade 5-6 sekunders snuttar och efter ett tag så började den avbryta typ 3 sekunder efter rec nedtryckning, och nån ruta om "automatisk avstängning" kom upp.

 

vad är galet? och hur löser jag det?

 

mkt tacksam för hjälp

Link to comment
Share on other sites

Kan vara värmeproblem. Framförallt i sommarvärmen. En sensor i en DSLR blir väldigt varm om man har den till filmning. Den kan stänga av sig själv för att skydda att sensorn tar stryk pga av värmen.

 

Om det nu är värmen i ert fall vet jag inte, men det kan vara en orsak. Prova kyla den emellanåt och se om det funkar bättre då. Vid större produktioner med dessa kameror har man gärna två hus, för att den ena ska kunna svalna efter flera minuters inspelning.

Link to comment
Share on other sites

tvivlar på att det är värmen i mitt fall iaf. har varit vid normala temperaturer och engång på natten när det tillomed var småkyligt ute :s

sjukt irriterande. köpte kameran endast för att kunna utnyttja filmfunktionen och nu kan jag inte ens använda den som jag önskar :(

Link to comment
Share on other sites

Låter konstigt att det skall vara värmen. Är minneskorten class 10 SDHC-kort?

 

Ett litet tips (om det nu är class 10 på korten) om de brukar trilskas är att gå till ett fotoläge och gå in i menyn och sen sensor cleaning - > cleaning now.

 

Brukar alltid funka för mig

Link to comment
Share on other sites

tvivlar på att det är värmen i mitt fall iaf. har varit vid normala temperaturer och engång på natten när det tillomed var småkyligt ute :s

sjukt irriterande. köpte kameran endast för att kunna utnyttja filmfunktionen och nu kan jag inte ens använda den som jag önskar :(

 

Då kan det som nämnts ovan bero på dåliga minneskort.

Link to comment
Share on other sites

Jag har ett Kingston 16GB ultimate 133x SD klass 6. i manualen rekommomenderar dom klas 6 för 550D. Så vad tror ni? skulle det hjälpa att uppgradera kort? och isåfall tips vilket kort jag ska införskaffa

 

mvh

Jag skulle inte spela in 1080 på ett klass 6-minneskort. Rekommenderar ett class 10 av ex. Sandisk. Jag kör med Transcends för att de är billiga, men de krånglar ibland. Inte så ofta, men det händer.

Link to comment
Share on other sites

hade också problem med detta innan när ja lånade en 550d. Hade då Sandisk Ultra kort. De är väl klass 4 på dem så de va väl inte så konstigt =). Me nu med min 60d så använder jag Sandisk Extreme Pro som har klass UHS 1. Vet iofs inte va det betyder men de är snabba iaf. 45mb/s läs å skriv.

Link to comment
Share on other sites

Låter absolut som ett kortproblem som flera skrivit. Då du filmar längre sekvenser kommer kamerans buffertminne att minska om inte den kan skriva till kortet med full spruta. Därför är det sannolikt kortproblem. Jag har själv filmat längre sekvenser med min 550D och det har funkat bra. Men jag kör med Sandisk SDHC Extreme HD Video som klarar 30 MB/sek.

Link to comment
Share on other sites

Samma problem för mig med.. Class 10 är ingen garanti för hastighet, klass 10 är tyvärr ingen exakt vetskap som ex klass 6, 4, 2 osv

 

För mig är alltid problemet då jag har mitt klass 10 kort.. dock fungerar alltid mitt klass 6 Sandisk Ultra II i alla lägen =)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...