Jump to content

Recommended Posts

Posted

Ska skaffa en vägg-tv men vet inte ifall jag ska skaffa en LCD eller Plasma tv.. jag säger inget jag redan vet utan låter er andra säga vad ni själva tycker (så påverkar jag ingen)..

 

Tacksam för tips, MVH Jake

Posted

Jag har faktiskt själv samma undring och har genomsökt nätet efter för- och nackdelar. Här är några intressanta artiklar du kan läsa:

 

 

Jag hade köpt en plasmaskärm för länge sedan, om det inte var för att bilderna kan "bränna in". Fast jag vet inte hur stort problemet är i praktiken.

Posted

vad jag verkligen gilla med plasmaskärmar är den jämna ljusstyrkan!

Iom att varje pixel gas ger ifrån sig sitt eget ljus så är det aldrig risk för skum belysning :-)

I övrigt så vet jag inte möe om deras respektive för & nackdelar. Så dom har risk att bränna fast ungefär som bildrör eller?

Posted

Kan säga att min gamla Atari-monitor, som tjänat mig troget i långt över 10 år (& fortfarande är i drift!) med i stort sett enbart Cubase 2.01 under hela tiden, ser bra kul ut vid det här laget :-)

Nu är den dock lycklig för den har fått variation! Nu sitter den & nöter på Cubase 3 istället :-)

Posted

Det blev denna:

http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/product.jsp?language=sv&country=SE&catalogType=CONSUMER&productId=32PF9966_10_SE_CONSUMER

En 32" LCD-tv... jag vill ha LCD för att det blir en mycket bättre bild enligt mig (såg denna men många andra(både plasma och LCD) "live" och ingen annan var i närheten... Tipsar starkt om denna... ruggigt många kul finesser som passar killar :D (varför inte lampar bakom som byter färg efter bilden och ger en mjukare filmupplevelse (går såkart att stänga av))

Tror också LCD passar bättre när man kopplar dom till datorerna

 

ta en titt :)

MVH Jake

Posted

[citat=Pace]

Jag hade köpt en plasmaskärm för länge sedan, om det inte var för att bilderna kan "bränna in". Fast jag vet inte hur stort problemet är i praktiken.[/citat]

 

Vi har en 42"plasma och jag vet inte om jag inbillar mig men jag tycker att det känns som att den undre delen av bilden, där informationen kommer upp när man byter kanal och så, sitter fast. Det ser ut som på gamla tvapparater utan digitaltv när mottagningen var dålig, bilden blir nästan dubbel.

Posted

Jag funderar själv på att köpa en plasma eller LCD tv att använda till datorn när man redigerar men ska man köpa en tv som är HDready som det står i affärerna att dem är?Eller ska man vänta tills HD har blivit större?

 

/Jesper

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...