Jump to content

Rendering i FCP?


sushihest

Recommended Posts

Inte helt säker på att jag hänger med på vad du menade, men jag utgår från att du inte filmat i 16:9 eller HD?

 

Om du filmat i 4:3 så prova att dra in dem via Compressor i stället och behåll 4:3. Alt. kolla om det finns en plug-in för den kamera du använder till FCP och sen kör som vanligt från log and transfer. När du drar ner första klippet på din tidslinje borde du bli tillfrågad om du vill ändra så din tidslinje matchar ditt klipp.

 

Som sagt inte helt 100 på att jag har uppfattat dig rätt

 

Mvh

Mikael

Link to comment
Share on other sites

Jo, det har jag dock. Har filmat i både 720 och 1080, (16:9) men man ska tydligen kunna blanda båda formaten i FCP om jag inte minns fel. Har iallafall ställt in timelinen på 720, finns det något där jag kan ändra? Dock måste ju allt material - både filmat i 720 och 1080 renderas konstant, och det är ju som att jobba i blindo.

Link to comment
Share on other sites

Testa att skapa en ny sequens och dra ner ett klipp på den. Du borde få frågan om du vill ändra den nya sequensen till samma format som ditt klipp, där svarar du så klart OK. ProRes är ju annars ett format som kräver väldigt lite datorkraft och som drar nytta av flera kärnor (även på FCP 7).

 

Som sista utväg skulle jag starta ett helt nytt project bara för att testa hur det hela beter sig. Det hela känns mycket märkligt, something is rotten in the state of denmark

 

Mvh

Mikael

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...