Jump to content

Ljussätta med färger?


AgentSniff

Recommended Posts

Hej, jag går i trean på gymnasiet och ska göra en kortfilm som projektarbete. Jag har funderat en del på ljussättning och vill gärna ljussätta med starka färger, nästan som man gör på teater för att ge en nästan drömlik känsla till filmen. Jag kan låna några lampor från skolan, men inga av dem har någon färg, utan är vanliga ljussättnings lampor.

 

Jag vill helst använda färgerna grön, röd, gul och blå och undvika att färga filmen digitalt. Har någon nåt tips om hur jag ska göra?

Link to comment
Share on other sites

Om du har pengar så är det ju bara att köpa lite filter, men annars kan du ju se om det inte finns några "teaterfilter", alltså sådana hårda som man fäster på lampan, någonstans på skolan. När jag gick i gymnasiet var jag med och arrangerade en rockgala i skolans aula, och där fanns färgfilter till lamporna. Annars, kolla om du kan låna utrustning från exempelvis en teaterscen som drivs av kommunen. Med skolan i ryggen borde det ju finnas en del möjligheter.

 

/Jakob

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...