Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

hej, jag skall skaffa mig en "ny" kamera. den kommer användas till fiskefilmer och naturfilmer.

de jag sneglat på är sony pd150, canon xl1 och canon xm2. vilken av dessa lämpar sig bäst?

 

eller om ni har tips på andra kameror i 10 000 kronors klassen

Postad

Men nu handlar väl allt inte om bättre bild. Inte för alla iaf.

I många fall handlar det även om hur man jobbar med kameran. Hur den är byggd, användarvänlighet, hållbarhet, tillbehör och åtkomlighet för det nämnda.

T.ex. skulle jag förmodligen känna mig mycket säkrare med PD150 i miljöer som inte är "under tak", där det finns kanske risk för nederbörd och kyla/värme etc. Om jag tappar kameran, vilken håller bäst då?

 

mina 5 ören

Postad

Håller med...tror PD150/170 är, ur dv-kamera-perspektiv, mycket svårslagen ur hållbarhetssynpunkt.

 

Sen har HV30 förvisso HDV-format, men å andra sidan varken XLR eller bra ljuskänslighet.

 

Men det är ett svårt val.

 

/Max

Postad

Max > Martin: Bruset... ok, helst sant. Och "Zing-ljudet" också...

 

Max > Zyx: Har du jämfört en HV30 med en PD150 och öppen bländare och 0db förstärkning (men jag hoppas jag har fel)???

 

/Max

Postad

Å andra sidan testar jag precis en HF10 (med det förhatliga AVCHD) som borde vara ungefär samma som en HV30, mot en gammal VX2000 och den ser förvånansvärt bra ut.

 

Rätt impad (synd bara att min Quad burk blir sirap igen med AVCHD och att generations förlusten är värre än att köra ett foto genom en kopiator ...).

 

/Max

Postad

Ur hållbarhetssynpunkt är nog pd-150 ett bra alternativ, har tappat en sån i golvet flera gånger och den fungerar fortfarande, men jag hatar den om man ser till kvaliteten. Då är de andra två ljusår bättre.

Postad

Hej!

 

Om du ska filma naturfilm rekommenderar jag dig att satsa på XL1 eftersom du på den kameran kan köpa till en EF-adapter där du kan använda långa teleobjektiv.

 

Ska du ha närbilder på djur är detta enda alternativet av de kameror du nämner här, vad det gäller hållbarheten på kameran så tror jag inte heller det ska vara något problem.

 

Jag har under drygt 3,5 år filmat ute i naturen med XL2an i ur och skur, långa strapatser över stock och sten, filmat i stormar, spöregn m.m utan att någon gång haft problem.

 

Jag har även råkat tappa kameran vid något tillfälle men den har tack och lov hållit!!

Däremot ska man skydda kameran så mycket det går, en regnrock hyfsad väska m.m, man ska naturligtvis vara extra aktsam när man hanterar prylar med mycket elektronik och optik!

 

Den enda nackdelen jag ser är väl att du inte kan filma i äkta bredbild 16:9 samt att kameran har nu, tror jag nästan 10 år på nacken!!

 

Lycka till!

 

Mvh Karl-David

 

http://www.wildlifevideopicture.se

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...