Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

eller ILM-metoden... ta modeller från leksaksbutiker, slå sönder dom i smådelar och använd resultatet som ytdetaljer på stora skelett, belys fönstren med lampa inifrån eller med sån där fiberoptisk ufolampa dom säljer på öb och rusta...;)

 

har man bara fantasi så kan det mesta se ut som rymdskepp:D

Postad

Nu får Jesper ännu fler grejer till proffsiga Rymdkrig.

 

DVD-spelare med utfälld DVD, dvd-er inslagna i folie kan ploppa ut där. En radiodel i en stereoanläggning, exakt lik ett moderskepp. Mormors lampskärm till mördarskeppet. Knivar och gafflar inslaget i folie blir stridande rymdslavar på var sin sida. Havererat rymdskepp styrd av nybörjaren BlixtSune, en halvt uppäten grillad kyckling. Gammal transistorradio blir ett perfekt kärleknäste för hjälten BlixtArne och kronprinsessan Pluto. Stridande småballar i var sin äggkopp.

 

Ej miljardbudget....mindre blir det. Men himla proffsigt. USA...here we come

/nils

Postad

Leksaksaffären. Hobbyaffärer som säljer modellbyggsatser. Internet som säljer modellbyggsatser. Tradera. En del byggsatser har redan samlarvärde och är dyra. Men mycket finns i leksaksaffären, byggsatsavdelningen.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...