Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

klipp dig och skaffa ett jobb för sthlm filmskola är det enda vettiga att gå i sthlm efter DI såklart. ja hade blandade känslor kring skolan innan men nu tycker jag den är skitbra.

Postad

Vad har fått dig att ändra på dom tankarna? ingen dålig skola tycker jag, men man kanske inte har råd helt enkelt! och det är det första problemet! det andra är att, när du väl har klippt dig, skaffat ett jobb och sålt allt du äger, stympat dig m.m... Så kanske du inte har samma kreativitet kvar och det är väll inte dom lättaste förhållanden att gå i skolan på och utvecklas? ett jobb räcker för att ta musten ur en!

Postad

hur har massor av andra studenter klarat det då??? alla har väl inte varit stenrika? när jag var på uttagningen så var det klart en del som kunde punga ut 100 000 sådär och gå där men de allra flesta läste filmvetenskap eller nåt på sidan av på dagen för att få ut csn, tillsammans med lite extrajobb på helgerna eller under sommrarna så klarade de flesta det galant. jag tycker att stämningen är grym på sthlm filmskola för det första, för det andra så filmar man på riktig film vilket är mkt roligare och man får testa på hur film görs på riktigt direkt. senare terminer får man även göra grejer på 35 mm och det är väl grymt kul det med. att man är beredd att leva som en råtta och betala en massa pengar för att gå på en skola som kostar ser de flesta högre utbildningar som något positivt och visar på att man brinner för ämnet, vilket i sig är kanske lite sjukt men jag kan förstår det resonemanget. sen så är kontaktnätet viktigast i den här branschen, ensamt viktigaste attributen som bestämmer ifall du kan jobba med film eller inte.

Postad

Jo... Du har inte fel! Men jag fick bilden av att de flesta hadde det gott ställt när jag treffade folk därifrån! klart man kan göra mycket för det man brinner för! Men man kan vända på det och fråga sig om man behöver betala så mycket för att syssla med dåt man brinner för? går det att mäta i pengar? Jag avundas deras resurser m.m. Men skulle det varit en statlig skola där alla hadde chans att komma in även om man inte har pengar eller chans att skaffa som så lätt som man får det att låta, så skulle jag kanske funderat på att gå den vägen! Men nog om detta!

Postad

Jag är knappast ekonomiskt välbärgad, även om jag reder mig hyfsat gott.

 

Jag har funderingar kring foto- o ljuskursen på Kulturama. Dessvärre är nästa kursstart i september...

 

Må gott,

 

/Matte.

Postad

vad ska du med akademiska poäng till om du ska plugga inom ett konstnärligt område? vore kul att veta, jag har 140 och inte ett enda av de hjälper mig inom film särskilt mycket.

 

även om jag hade filmvetenskap som något av dessa så anser jag det vara ett helt annat ämne än praktisk film.

 

EDIT: sök till sthlm, pengarna löser sig. det är lungt. jobba lite, plugga lite på dan så har du ditt på det torra.

Postad

efter månt&mkt funderingar och div tips har jag bestämt mig för att söka till sthlms filmskola.. funderar på det där med att skicka in 5-8 stillbilder med tillhörande kommentarer.. känns som det är en vesentlig del i antagningsprocessen?? nån som har nåt tips på hur man kan lägga upp det, förstår inte rtiktigt.. skriva nån sorts berättelse på ett par bilder... hmm.

 

Mvh RAsmus

Postad

ja så kan man tänka. eller så SKA du tänka. men du kan berätta mkt med 5-8 bilder, kom ihåg det. plåta en situation med 20 bilder. framkalla de och sen släng fram alla på ett golv. sen så ser du rätt klart vilka som är överflödiga och vilka som behövs.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...