Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Jag måste medge att jag skrattade lite när jag öppnade länken. Vore kanske dumt att köpa en telekonverter till mer än halva priset av kameran. Jisses. Hur kan en telekonverter kosta så fruktansvärt mycket?

Postad

Jo, jag vet. Prislappen har kanske med den udda storleken att göra, dvs tillgång/efterfrågan eller liknande. Men den finns ju för den som behöver en telekonverter med 72mm-gänga... :-)

 

Själv handlade jag en vidvinkelkonverter för 72 mm och kom undan med ynkliga 5 lakan. Som hittat...

Postad

Kära söta, 5 lakan för en vidvinkelkonverter..

Kanske jag blir tvungen att göra som alla andra, handla en stepring och stega ner till 58mm. Det verkar finnas en lite större marknad för den filtergängan. Man får väl dras med lite vinjettering då antar jag.

Man kan ju undra varför 72mm-gängan inte är så populär. Många populära videokameror har ju den gängan.

Postad

Ser onekligen skumt ut. De påstår ju att både fram- och baksidan har 72mm gänga, men på bilden är fram- och baksida olika stora. Sen hör det ju också till saken att systemkameraobjektiv har en 58mm filtergänga, inte 72.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...