Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Tja, jag är ny här på forumet, jag håller på med en liten film och ska ha Blue eller greenscreen till en stillbild.

Någon som vet ett program som är bra till just detta?

jag har Adobe After Effects nu. någon som vet om det funkar till det?

Postad

After Effects fungerar utmärkt men eftersom du bara snackar om en stillbild så skulle jag nog dra in bilden i Photoshop och sudda ut allt för hand. Blir så mycket snyggare.

Postad

Greenscreen till en stillbild? Menar du att du skall ta en stillbild av skådisarna och byta ut bakgrunden? I så fall kan du ju göra det i vilket kompetent bildredigeringsprogram som helst, oavsett bakgrund. Har jag missförstått dig, månne?

 

Edit: Anhool hann visst före.

 

/Jakob

Postad

e det bara en stillbild sa racker det val med att maska redan i AE...

 

Sudda varje frame? om det ar en stillbild som ska visas sa ar det ju bara att ta en fardigsuddad bild och stracka ut den over tidslinjen.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...