Jump to content

Recommended Posts

Posted

Helt okej med tanke på ditt uppsåt. Snygga panoreringar som stämmer väl överens med filmens grundtema (bygga upp till ett klimax och sen skrämma henne). Gillar hur du jobbar med focusförändringar. Lite konstiga vinklar som du klippt lite slarvigt. Ett exempel där hon ska öppna dörren till toaletten med då har vi redan sett ur vinkeln vid kranen i flera sekunder. Många sådana klipp tenderar att sega ner tempot i filmen. Jag förstår att komprimeringen av filmen gör att bilden inte är helt representativ men du bör jobba mycket mer med ljussättningen. Detta är speciellt viktigt när filmen är i svartvitt. Annars så är du helt rätt på det!!! Filma på och ge aldrig upp. Ha d..:-)

Posted

Hej och välkommen!

 

Du jobbar bra och aktivt med att byta vinklar tycker jag, men en del av dom var kanske lite väl drastiska. Din film driver på rätt bra och jag kände att jag bara ville se mera av det hela.

Posted

Inte vet jag, men på min skärm är filmen väldigt mörk. Så filmen uppfattar jag som nästan omöjlig att se. Så jag förstår alltså inte varför hon skriker i slutet. Men bildvinklarna ser onekligen intressanta ut, i den mån dom går att se.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...