Jump to content

Blanda dagsljuslampor och färgade par-kannor


el rey

Recommended Posts

Hallå!

 

Helt ny på detta forum och hoppas på hjälp!

 

 

Jag håller påoch planerar en musikvideoinspelning för mitt rockband. Vi kommer om knappt två veckor att filma en video i skolmiljö, ". Vi kommer att rigga upp trummor och förstärkare i nedre hörnet i ett klassrum på andra våningen. Det finns fönster bredvid som saknar mörkläggningsgardiner men har gröna persienner. Vi har några lampor med dagsljustemperatur (5500k) till förfogande och först ska vi spela med enbart dom men i slutet av videon ska detta förvandlas mer till en spelning och kanske likna kvällstid. Jag skulle vilja ställa dit två statv med 4 par-kannor med färgfilter på varsin sida om bandet som står och blinkar som på en äldre rockkonsert. Precis framför bandet i klassrummet kommer två skådespelare stå och dansa och digga. Det är osannolikt att vi kan använda rökmaskin för att fånga ljuset pga brandlarm (som jag inte har frågat vaktmästare om än). Min fråga är: Funkar det att filma med ljuset från par-kannorna och kan man blanda det med dagsljuslamporna som kanske behövs för att ljusa upp skådespelarna lite?

 

Vi är alla glada amatörer och har gjort några videos tidigare som ser ut t.ex. såhär:

 

Tack!!

Link to comment
Share on other sites

Vad menar du med "funkar"?

 

Om du blandar dagljuslampor med andra lampor som har annan färgtemperatur så får du bereda dig på en färgsättning som ser onaturlig ut. Att i redigeringen sedan ändra till naturligare färgskala blir inte roligt. Men för all del, om du ska omvandla till svartvitt så slipper du det bekymret.

Link to comment
Share on other sites

Vad menar du med "funkar"?

 

Om du blandar dagljuslampor med andra lampor som har annan färgtemperatur så får du bereda dig på en färgsättning som ser onaturlig ut. Att i redigeringen sedan ändra till naturligare färgskala blir inte roligt. Men för all del, om du ska omvandla till svartvitt så slipper du det bekymret.

 

Tack för svar! Jag menar om det blir bra. Det ska ge känslan av ett scenljus av äldre modell. Naturligt blir det ju inte i den bemärkelsen att det är ett färgat ljus. Dock vet jag för det första inte om ljuset från Par-kannorna är tillräckligt starkt för att ensamt lysa upp bandet men framförallt funderar jag på vad som händer när vi filmar skådespelarna, som agerar publik och dansar framför bandet, från bandets position så att man alltså ser ansiktet på skådespelarna.

 

Kameran står då kanske precis framför trummorna och har ett sidoljus från par-kannorna som skiftar i färg. Antar att det ändå behövs ett kompletterande ljus på skådespelarna och därav undrar jag om blir total pannkaka om man blandar det färgade ljuset med det vita dagsljusvarma ljuset?

Link to comment
Share on other sites

Dagsljus är alldeles för starkt. Filma nattetid och "ljusa upp" med en Blondie på dimmer mot taket. Par-kannorna behöver vara betydligt starkare än fill-ljuset för att de ska fungera som Key och inte bara vattnas ner. Se vad ni behöver ha för ISO/Slutartid för att exponera för Par-kannorna och det kommer säga er om ljuset från dem är tillräckligt för look'en ni är efter.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...