Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hur spelar ni in om ni exempelvis ska spela in i en skog, kallhygge eller på ett zoo

 

Det är svårt att stå still länge, ibland har man inget att stöda sig för.

Ett kamerastativ är för bökigt men man vill endå kunna spela in med stadig bild på djur och naturen.

 

Kameran klarar väll en del men själv är jag liksom osäker om det finns några bra knep.

Postad

Ta stöd mot allt som finns, träd, stenar, sly, ryggsäcken!

Det är så jägare gör : )

 

Du kan sitta på huk och stödja mot knät också, men dina andetag kommer att synas till slut.

Postad

Cazz, more or less. Du kan få mer eller mindre skakiga bilder utan stativ, men ska du verkligen ha stadigt så är stativ enda sättet. Om man ska jämföra med skytte, så har man ett väldigt kort fönster (tidsmässigt) som man har på sig att skjuta från dess man börjar sikta tills dess vapnet börjar svaja för mycket. Svajar lite gör man dock redan från början, även om det inte nödvändigtvis syns på pipan, man skjuter i rörelsen, så att säga.

Det finns billiga, små smidiga stativ att köpa av aluminium, som kanske kan vara värt att kasta ett öga på! De är ärligt talat verkligen inte särskilt stabila, & gjorda för amatörer med liten plånbok, men väger fanimej ingenting & tar inte mycket plats alls! Tycker dom är as-praktiska när man måste kånka omkring på dom & inte behöver röra kameran så mycket :-)

Behöver man panorera en del så är sånna där en-ben som MnD länkade till väldigt praktiska :-)

Postad

MnD:

Tack för tipset, ska tänka på saken

 

Christian van Caine:

Jo jag vet. ett stativ är nästan det enda man kan använda men att springa runt med en sådan kan se dumt ut. Fast inte lika dumt som jag tänkte på först att bygga någon fäste om sig med en rörlig arm som inte blir trött :)

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...