Jump to content

Guldbaggegaln 2002


ungfilm
 Share

Recommended Posts

Jepp nu var det dags igen..Guldbaggegalan..

 

Nomineringar

 

Bästa film

Alla älskar Alice, Producent: Peter Possne

Grabben i graven bredvid, Producent: Börje Hansson, Charlotta Denward

Lilja 4-ever, Producent: Lars Jönsson

 

Bästa regi

Ulf Malmros för Bäst i Sverige

Lukas Moodysson för Lilja 4-ever

Kjell Sundvall för Grabben i graven bredvid

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Oksana Akinsjina för rollen som Lilja i Lilja 4-ever

Elisabet Carlsson för rollen som Desiré i Grabben i graven bredvid

Tuva Novotny för rollen som Anneli i Den osynlige

 

Bästa manliga huvudroll

Artiom Bogutjarskij för rollen som Volodja i Lilja 4-ever

Michael Nyqvist för rollen som Benny i Grabben i graven bredvid

Mikael Persbrant för rollen som Johan i Alla älskar Alice

 

Bästa kvinnliga biroll

Cecilia Frode för rollen som Lollo i Klassfesten

Marie Göranzon för rollen som Sonya i Alla älskar Alice

Gunilla Röör för rollen som Fransson i Beck – sista vittnet

 

Bästa manliga biroll

Lennart Jähkel för rollen som James i Suxxess

Göran Ragnerstam för rollen som Robert i Suxxess

Alexander Skarsgård för rollen som Micke i Hundtricket

 

Bästa manuskript

Peter Birro för manuskriptet till Bäst i Sverige

Sara Heldt för manuskriptet till Grabben i graven bredvid

Lukas Moodysson för manuskriptet till Lilja 4-ever

 

Bästa foto

Ulf Brantås för fotot i Lilja 4-ever

Lars Crépin för fotot i Alla älskar Alice

John Christian Rosenlund för fotot i Beck – sista vittnet

 

Bästa utländska film

Mannen utan minne/Mies vailla menneisyyttä, Regi: Aki Kaurismäki

Tala med henne/Hable con ella, Regi: Pedro Almodóvar

The Royal Tenenbaums, Regi: Wes Anderson

 

 

Bästa kortfilm

En kärleksaffär, Regi: Jörgen Bergmark

Malcolm, Regi: Baker Karim

Viktor och hans bröder, Regi: Mårten Klingberg

 

Bästa dokumentärfilm

Boogie woogie pappa, Regi: Erik Bäfving

Gömd, Regi: David Aronowitsch, Hanna Heilborn, Mats Johansson

Muraren, Regi: Stefan Jarl

 

Vem Vinner vad tippar ni?

Själv hoppas jag att The Royal Tenenbaums vinner bästa utländska film den e helt klart värd det.

Link to comment
Share on other sites

Ja... inte mycket intressanta svenska filmer under 2002. Lilja 4-ever kommer ju vinna en hel del... och det är väl också den bästa filmen av de nominerade.

 

Jag hoppas att Kaurismäki tar hem bästa utländska... fastän jag inte har sett filmen och gillar Tenenbaums väldigt mycket.

 

Bästa dokumentär tror jag Stefen Jarl vinner. En mycket bra film som för övrigt i dagarna visades på tv.

 

Link to comment
Share on other sites

Utan att ha sett en enda av de filmerna (förutom kortfilmen av Hundtricket) så drar jag till med mina gissningar baserad på den mediahype som varit:

 

Bästa film: Lilja 4-ever

Bästa regi: Lukas Moodysson

Bästa kvinnliga huvudroll: Oksana Akinsjina

Bästa manliga huvudroll: Michael Nyqvist (eller Persbrant)

Bästa kvinnliga biroll: Marie Göranzon

Bästa manliga biroll: Lennart Jähkel

Bästa manuskript: Lukas Moodysson

Bästa foto: John Christian Rosenlund

Bästa utländska film: The Royal Tenenbaums

Bästa kortfilm: Malcolm

Bästa dokumentärfilm: Gömd

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...