Jump to content

Recommended Posts

Posted

Välkommen till forumet, dave!

 

Först och främst: skriv tydliga rubriker. "Kan man?" och "Får man?" ger ingen information om vad du efterfrågar. Skriv hellre något i stil med "Samma titel som en parodi?".

 

För det andra: Posta i rätt forum. Detta är ett forum för filmteknik där vi diskuterar teknik. Flyttas till Filmcafé.

 

För det tredje: För att svara på din fråga, det beror. Ta kontakt med de som gjort filmen och fråga. Endast de kan ge dig svar för vad som gäller för den filmen.

Posted

Välkommen Dave!

 

Angående samma titel så bör man ju göra som Pace skrev, men om det gäller stora filmer så brukar de ha överseende. Då tänker jag på tex. StarWars. Det har gjorts hundratals fanfilms och LucasArts är hjelt okej med det, det tycker bara det är rolig.

 

En viktig sak när man gör parodi är att om man börjar tjäna pengar på det blir det genast mycket allvarligare!

Posted

[citat=dave]Så man kan göra en Sagan om ringen parodi med den titlen?[/citat]

 

haloj, om det är en parodi så kan man ju ha en rolig titel=)

 

typ *Crouching Tiger Hidden Bilbo" "Dude, Where is my ring" "Alien vs Frodator" "One Flew Over the Gandalf's Nest" tänkte ett tag men bah.. blev inte så roligt som jag trodde. :(

Posted

Tycker att du mer ska intressera dig för manuset.

Titeln kommer allt eftersom man arbetar med filmen. =)

 

Och nej.. Det handlar väl mest om etik och moral?

Skulle du vilja att någon gjorde en fejkad läsk gjord på ap-päls och döpte den till Sprite?

När du då går till affären och köper Sprite så får du just den läsken med ap-hår.

Naturligtvis kan man inte sno namn hur som hellst.

  • 2 months later...
Posted

[citat=Ufosxm]Skulle du vilja att någon gjorde en fejkad läsk gjord på ap-päls och döpte den till Sprite?

När du då går till affären och köper Sprite så får du just den läsken med ap-hår.

Naturligtvis kan man inte sno namn hur som hellst.[/citat]

 

Jag tvekar ju på att nån skulle missta dave's Sagan om ringen för att vara orginalet. Det är ju säkert lugnt att ta den titeln om man bara gör en liten film. Och för övrigt finns det en jäkla massa filmer som heter likadant, men det är en annan historia...

Posted

Om du vill släppa parodin alls så skulle det förmodligen ta hus i hemma om du döpte den som samma som originalet, plus att jag skulle allt tycka det är en smula fantasilöst & tråkigt. Möe bättre att förlöjliga namnet lika möe som resten av filmen!

Att dessutom välja namn typ Sagan Om Fisringen, Screw Towers, Return Of The String & liknande skulle absolut få mig nyfiken! :-)

 

Pax Vobiscum! Christian

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...