Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

bara undrar finns det nån enstaka effect man kan göra i After Effects utan hjälp av andra adobe program eller med Plug-ins börjar undra(förutom texter o måla på bild)kan man göra explosioner o skott o sånt utan nåt annat än AE?

Postad

Du värkar inte var så insatt i vad AE är till för egentligen. explosioner går att göra men då måste du animera massor av olika solid-lager i lite olika oranga nyanser och leka med lite filter för att få det lite softat och sedan låta dessa lager snabbt expandera så det ser ut som en explosion. Skott är väl lite lättare, ett kron format solidt lager som bara vissas i en frame vid mynigen till gävers eller pistols pipan.

 

Men det jag tor att folk använder Ae mest för är nog att lägga ihop olika filmade matrial till en helhet, färgkorriskering och olika titalr och annan rörlig grafik.

Postad

jag undrade eftersom alla tutorials o filmer jag kollat på så används plug-ins eller nått annat ae program. jag har inte sett en enda tutorial där dom bara använt AE.så ja ba undra liksom.jag vet att AE e till för efter effekter (som namnet) men eftersom tutorialsen är gjorda med många plug-ins o sånt så trodde jag att AE bara va ett program som kompade ihop massa adobe program o ingewt effekt program.

Postad

Om du tittar på videocopilot så ser du att de flesta övningarna de visar görs enbart med AE.

Bara du vet vad du vill göra så går det mesta utan plug-in.

 

Jag säger inte att det gäller dig men många som har problem med program som AE eller 3D paket har ingen idé vad de vill göra. De vill bli serverade en tuff effekt först och sedan filma lite video för att lägga in den färdiga effekten.

Postad
jag undrade eftersom alla tutorials o filmer jag kollat på så används plug-ins eller nått annat ae program.

Tänk på att After Effects innehåller massor av plug-ins som följer med programmet. Du kan med andra ord öht inte få tag på någon version av After Effects som är utan plug-ins.

 

Så när någon i en tutorial säger "nu lägger jag på Levels..." så har han/hon inte köpt Levels separat, den ingår i After Effects.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...