Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Kul med lite kommentarer av mer filmtekniskt slag. De sammanhang den här trailern visats i annars är enkom skateboardkretsar, då är tricken det centrala.

 

Det kanske blir lite ryckigt med allt "bildscratchande", dock var tanken att bilden skulle följa scratchandet i musiken helt synkront.

Möjligtvis är den också för lång, eller så är det intressantare om man är invigd skateboardåkare, mycket av samma grej är egentligen idéen med en skatefilm, dock är det självklart att man kan variera så länge det inte stör upplevelsen av skön åkning, iofs var detta en trailer bara, nu svävar jag iväg dags att sluta.

  • 2 veckor senare...
Postad

jag gillade trailern den va skön och allt scratchande ser man över det var ju bara en trailer, fan ska ni bara ha skate inte lite inline och bmx oxå?? kansk inte finns så många som e duktiga på bmx men fan filma en tisdag när det e bmx only så blir det nog bra :D

  • 1 månad senare...
Postad

Kass titel. :) Annars gillar jag det. Speciellt snyggt är kameraåkningarna, när kameran följer åkarna. Och när det dröjer med landningarna (är det ett medvetet val?). Tycker heller inte att det är för mycket "bildscratch". Sådana här filmer vinner oftast på sin korthet, eller snabba klippning. Blir den långa versionen lika bra? Tips: klipp den tills det inte längre finns något man kan klippa bort.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...