Gå till innehåll

beesknees

Medlemmar
  • Inlägg

    8
  • Blev medlem

Utmärkelser för beesknees

Rookie

Rookie (2/14)

  • Första inlägget
  • Konversationsstartare
  • Överlevde första veckan
  • En månad senare
  • Ett år

Senaste emblem

10

Anseende

  1. beesknees

    Canon HV-20

    den HD som HV20 har kräver mer av datorn, det kan man förstå... men på vilka andra sätt är det svårare med post-arbete jämnfört med SD? thx /jonny
  2. dansen i mitten var riktigt skön (känner mig som en pedo) och du har grymm pondus. låten va sarkastisk? skön den med.
  3. beesknees

    Jag är fattig

    nu är det ju aldrig det han säger? han säger att han kan tänka sig betala 1400 för en viss kvalité men att 2000 kr är ett stort risktagande för honom. tyvärr vet jag inget om bra kameror i den prisklassen. men för 1400 är det kanske bäst att köpa en begagnad? videokameror är en hobby som står under en profithungrande marknad, det är iofs många andra liknande hobbyn också men det känns extra tydligt här(vi vill ha era pengar, allt annat kommer i andrahand). det som finns är väl några sociala skyddsnät och organisationer där fattiga filmare kan få låna utrustning, kolla efter nåt sånt också timmy
  4. är hv20 att föredra trots att ljudet från en extern mic blir brusigt om man vill göra intervjuer där ljudet är lika viktigt som bilden? är det inte roligare med en mer avancerad kamera så man får mer av en "challenge"?
  5. hej Efter att ha sparat pengar ett tag har jag nu pengarna till min första videokamera. Frågan lyder: HV-20 eller en blocket-semiproffskamera i prisklassen 8000-11000? Canon XM2 är en kamera jag haft i tankarna. Jag ämnar göra film för webben och då försämras ju kvalitén förmodligen, alltså behövs kanske inte HD:n som HV20 erbjuder? Kortfilm, intervjuer m.m. är vad jag tänker göra. tacksam för svar - jonny
  6. beesknees

    Dockfilm!

    älskade teasern.. miljön, och själva idén, påminde mig om ett charmigt gammalt engelskt barnprogram som hette "tales of the riverbank" eller "further adventures of the riverbank" där de använde levande djur; råttor, hamstrar, sköldpaddor osv.
×
×
  • Skapa nytt...