Gå till innehåll

moelodin

Medlemmar
  • Inlägg

    12
  • Blev medlem

Personlig information

  • Yrke/titel
    VJ, konst & musik

Utmärkelser för moelodin

Rookie

Rookie (2/14)

  • Första inlägget
  • Medhjälpare
  • Konversationsstartare
  • Överlevde första veckan
  • En månad senare

Senaste emblem

10

Anseende

  1. Och jag lider med dig, Malmsten. Men det löste sig, jag ritade om allt istället. Och du har så rätt det där med planering. Men ibland, innan man kan allt ordentligt, kan man råka ut för sådant där. Usch. Tack för svar!
  2. Jo.. Rädda mig? Hur göra?
  3. jmalmsten: Bra förslag! Jag har också klurat på det. Nackdelen som jag kommit fram till ( rätta mig gärna om jag har fel ) är att jag bara kan ha videoklippet på ett ställe - jag har behov av att röra runt på ballerinan. Eller kan man göra motion tweens med videoklipp?' 00Bengtsson: Det rör sig om 700 frames
  4. Hej, Jag hoppas ni kan hjälpa mig. Jag håller på med en animation målad frame by frame och har redan gjort hästjobbet, en dansande ballerina som rör sig över skärmen. Nu har jag upptäckt att den inte fungerar till min bakgrund och vill flytta hela animationen en bit uppåt på skärmen. Finns det något sätt att göra det på, utan att flytta på det jag ritat inuti varje keyframe, var för sig? Tacksam för svar, Max Lodin EDiT: Det kanske inte framgick, men det är Macromedia Flash jag jobbar i. Och jag har redan letat i hjälpfilerna ;)
  5. moelodin

    webcast

    Jojo, klart att de som dissar qt får skylla sig själva. Finns förresten flera bra program som spelar .mov nu och inte är apple.
  6. Och även om man bryr sig om resultatet, så funkar det. :D Att någon dissar Art men andra inte, likaså Behringer, ser jag bara som ett bevis på att det skapar förnuft att lyssna på sina egna öron och inte andras. Smak och en definition av bra ljud är sist jag kollade fortfarande subjektiv :) Dario: Om du var på väg att testa din minidisc som preamp - du behöver inte föra över något i två steg, koppla den bara emellan och tryck in rec och paus, så skickar den vidare signalen. Christian van Caine: Min, och andras i de sammanhang jag jobbat, definition av master är steget efter mix och redigering, innan press.
  7. Tycker inte man ska dissa behingerkondensatorn, den gör vad den gör, vilket är en hel del, och för 500 spänn. Tänk på att när du kör kondensator så tar den upp en hel del förutom dubbningen som fläktljud från datorer, trafik på gatan, prassel med papper & framförallt dålig akustik. Under rätt förutsättningar är det klart att en kondensatormikrofon funkar skitbra, men har man inte det får man anpassa mikrofonen därefter. Det är svårt att ge förslag på vilka mikrofoner som fungerar för dig och inte. & det är individuellt vad som är bra ljud. Jag har spelat in dubbar med kjell&company-mikrofoner för 89 :- som har gått till master :D
  8. 0db som tak innebär att det kommer dista i många anläggningar, även för pistolsskott. Tänk 0.4 db som tak. Det kommer höras ändå, lovar :)
  9. Spännande låtar, Tjobb. Särskilt psyksurfen! När man ska använda en upphovsrättsskyddad låt måste man cleara det med upphosvmannen, oavsett om det är stimanslutet eller inte, är osignat eller ligger på majorbolag. Finns mängder av DIY-artister som gärna gör musik till film. Svårt att sålla bland allt av olika kvalité och genres, bara. Forum.studio.se är en knytpunkt för folk som spelar in själva. En sökning där kan säkert hjälpa den som är ute efter royaltyfri musik.
  10. moelodin

    webcast

    Och när du livesänder? Helix? Jag antog att tråden handlade om livesändning och inte on-demand-streaming?
  11. moelodin

    webcast

    Nackdelen med att använda quicktime och realplayer är att många skyr deras plattformer som pesten och hellre skippar än installerar deras program. Rogge - vad körde du för värdprogram för att skicka stream till ett flashdokument? Flash media center?
×
×
  • Skapa nytt...