Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Kan man ställa in skärpa på en DV kamera så att det ser ut som på riktig film.

Till exempel när det utspelar sig dialoger, och på den som pratar brukar skärpan vara inställd på deras ansikte så att allt bakom blir suddigt.

Nu är frågan: går det att göra så med en DV kamera?

 

//Toblerone

Postad

Det beror på objektivet, till viss grad går det genom att blända ner eller genom att öka avståndet till motivet, men om du fullt ut vill efterlikna en filmkamera så får du börja med att söka på trådar här om 35mm-adapter.

  • 1 månad senare...
Postad

Hur är det, kan man ändra skärpan under tiden man filmar också? Så att man kan ha skärpan FÖRST på personen som pratar, och sedan på bakgrunden? Det skulle ju isåfall bli som att personen långsamt blir suddigare, samtidigt som bakgrunden träder fram och blir allt mer skarp. Eller kräver det en manuell fokus-ring, som man kallar det?

Postad

Det du pratar om är ett av skälen varför proffs vill ha manuell fokusring.

 

Sen bör du ha en proffs kamera om du vill ha litet skärpedjup. 1/3 CCD är opraktisk för det de flesta gånger.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...