Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Någon som vet ett bra bärbart ljuskitt med dagsljus eller enstaka lampor med stativ?

Typ tyngden som hos redheads fast med dagsljus istället för elljus?

Billigt är bra oxå.

Postad

hehe.. ja.. uptäckte att readheads värkligen gör skäl för sitt namn.

Fotade en filminspelning häromveckan, där de använde tre redheads, och utan filter blev kopian helt totalt 100% röd.

 

Så, ja, prova helt enkelt med ett blåfilter. Vitbalansera i dagsljus (eller där du tycker ljuset och färgerna är som du vill ha dem) och ta sedan kameran till inspelningsplatsen och matcha. Det borde funka som mätinstrument.

 

Oh.. din fråga... Kolla Dagsljus.se

Men det vore ju bra att veta vilken typ av lampa som är bäst.. för det står inte där. Bara massa konstiga betäckningar.

Can't help you there.

Postad

Problemet är att jag har (och måste ha) både dagsljus och de lampor jag har i de "scener" jag filmar. Och de är olika starka i olika delar av rum som jag panorerar igenom.

Så det går inte så bra att vitbalansera. Har redan ett redheadliknade kit. Eller rättare sagt ett pro-x kit. Ungefär samma fast med inbyggda fläktar för värmens skull. (Nej jag behöver inte ta upp ljudet.)

Fast det verkar vara dåligt med filter till dom.

Postad

cto (orangefilter) på fönstren är lösningen på ditt problem. när du ändå är igång med stegen och tejpen kan du testa frost också så blir ljuset snyggare, fast det beror ju på hur du vill att det ska kännas plus att du såklart inte ser ut om du behöver det. om du behöver ett litet dagsljuskit kan jag rekommendera kino-flos (kinos).

 

filter på lamporna behöver inte vara "till dem". bara att klippa till och tejpa eller klädnypa på. du förlorar väldigt mycket ljus med ctb på lamporna jämfört med cto på fönstren dock. tveksamt om en liten lampa med blått ens märks om den tävlar mot solljus.

 

/mattias

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...