Jump to content

Recommended Posts

Posted

Happ i bananen!

 

Har köpt lite råfilm (s8mm) B.la KODAK Plus-X (s/v) reversal

Vad är dom optimala förhållandena för en liten provskjutning, för att få den där

härligt krispiga genuina kännslan. Väder? Filter? exponering? Miljö?

 

Ge mig tips.

Posted

Har aldrig filmat med sv/v-film men jag antar att konstrasten är viktig, d.v.s. att

en grå och mulen dag inte lämpar sig så bra.

Ett filter kanske skulle vara bra att ha (typ pol-filter) som förstärker "färgerna" samt tar bort oönskade reflektioner.

Vad jag vet behöver man inte bry sig om att använda 85-filtret i kameran. Rätta mig om jag har fel. :)

Vad gäller "den där härligt krispiga genuina känslan" tror jag att optiken och exponeringen spelar en större roll än allt annat.

Vilken kamera hade du tänkt att filma med? Använder du en extern ljusmätare? Exponera så att du inte får utbrända högdagrar och vice versa.

Ett gråkort kanske skulle vara bra att använda sig av?

Vet nästan ingenting om sv/v men lycka till iallafall och berätta om hur det gick för dig!

Posted

blir nog caon 814az:an tror jag (om jag inte kommer över en godisbit jag budar på nu)

Troligen kommer jag vara utomhus. Ev ska jag prova att skjuta lite inne i vardagsrummet med ett par bygglampor. Polarisation ska jag försöka få tag på då. Tack för tipset.

 

På filmförpacknigen står det without filter på både daylight och tungsten. Så jag gissar att du har rätt. Jag hade täkt o fula och köra med den interna mätaren på auto, men jag kanske borde tänka om där. Gråkort, m jo kanske det. Resultatet kommer väll upp här vad det lider.

Posted

 

På filmförpacknigen står det without filter på både daylight och tungsten.

 

Just det, man behöver inte växla filter mellan inomhus & utomhus för denna film. Däremot är den mindre känslig för tungsten ljus.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...