Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Har börjat arbeta med ett gammalt projekt. När jag ska importera vissa ljudklipp så får jag inget ljud på dom, det står rätt på storlek etc när jag kollar på properties, men det kommer inga ljudvågor när jag öppnar klippet i source monitorn.

Jag har också länkat om några ljudklipp och lyckas heller inte få något ljud där.

 

Nån som vet vad detta kan vara för skräp?

Postad

Dom är skapade i premiere pro 7.0 (från början) och nu använder jag premiere pro 1.5.

Men det ska väl funka ändå?

 

- Dom funkar när jag skapar ett nytt projekt.

 

Men grejen är att jag vill att dom ska funka i detta projekt, eftersom jag gjort ett stort klippningsarbete.

Postad

Hur öppnar du det gamla projectet, gör du det genom att:

- Öppna det genom att helt enkelt öppna det i PPro 1.5?

- Starta ett nytt Project och går till File > Import och importerar in det gamla?

Postad

Haha, nu när jag öppnade premiere pro på samma sätt som förut , funkade det helt plötsligt. Skumt!

 

Kan, ju testa det andra sättet om det skulle krångla nån mer gång.

 

Men tack iaf!

Postad

Fan, nu har jag fått ett annat problem istället, när jag drar ner klipp till tidslinjen från source monitorn följer bara bilden med, ljudspåret blir blankt.

Postad
Fan, nu har jag fått ett annat problem istället, när jag drar ner klipp till tidslinjen från source monitorn följer bara bilden med, ljudspåret blir blankt.

Vad är det för format på videon, DV-avi, MPEG2, divx, xvid, etc?

Postad
Det är AVI

Vad för avi?

 

Anledningen till att jag frågar är att avi är bara ett filformat och kan vara i praktiken allting som rör sig. Stillbildskameror som kan filma kortare snuttar sparar tex ofta som avi och det fungerar inte så bra i PPro trots att filmen har filändelsen avi då formatet är någon variant av MPEG. Om du är osäker, ladda ner GSpot och kolla vad för fil du har och jobbar med.

Postad
Det är en AVI med mpeg-layer3, divX komprimering.

Där har du problemet!

 

DivX + PPro är lika med det du beskriver. En del lyckas ganska bra att jobba med DivX i PPro medans den majoriteten inte lyckas alls eller lyckas mindre bra. All hårt komprimerad video går inte bra att jobba med i PPro med undantag för MPEG2 med MainConcepts plug-in MPEG Pro installerad. Och även då djävlas det många gånger...

 

Jag jobbar aldrig med DivX pga av det och har därför tyvärr inga egentliga tips att komma med mer än att föreslå dig att konvertera filen till DV-avi och njut av den komfort det ger att jobba med DV-avi i PPro. :)

Postad

Fan, men det har ju funkat bra förut. Och varför försvinner ljudet när jag drar klipp till tidslinjen? Finns det inget man kan göra för att få tillbaka ljudet?

 

Jag orkar inte konvertera skiten, det brukar aldrig bli bra.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...