Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej. Jag har bara gjort några scener till min film Heavenraiser som är en parodi av ett antal filmer. (Saw, Hellraiser, Ghost wisperer med mera)

 

Ge mig gärna kritik och så undrar jag om jag ska fortsätta på detta manus eller börja om från början.

Manus Till Heavenrasier.rtf

Posted

Efter jag läst manuset med en stor rynka i pannan måste jag fråga en väldigt enkel sak, men som är grund och botten till allt filmskapande. Vad är syftet med historien? Vad fyller Roger för funktion i filmen?

Vad fyller någon av scenerna och karaktärerna för funktion, hur vet man att det är Rogers döda pappa? Hur vet vi att han ens är död? Hittar inte ens en röd tråd som får dem att hålla ihop..

Ursäkta den hårda kritiken... Men varför?

Posted

Eh?

Jag hittar heller inte någon röd tråd... Men den kanske kommer? Jag tycker du ska börja med att skriva ett synopsis så att vi kan läsa hela historian. Först då kan jag säga om jag tycker du ska fortsätta.

 

Tänker lite på hellraiser när jag läste den, kan det stämma?

Posted

Det är faktiskt mitt första manus.. hehe men ska tänka på vad ni har sagt och fishhead = pinhead (Hellraiser) aldeles riktigt..

 

Men det viktigaste är ju att Regissören och skådespelarna förstår...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...