Jump to content

Recommended Posts

Posted

Som rubriken lyder; Finns det något smidigt vertyg eller plug-in i Premiere Pro som kan jämna ut flera olika klipps ljudvolym, istället för att behöva göra det för hand.

 

Tack på förhand :)

Posted

[citat=wadath]Finns det något smidigt vertyg eller plug-in i Premiere Pro som kan jämna ut flera olika klipps ljudvolym[/citat]

 

Effects-->Audio Transtition-->Crossfade

 

Eller det är kanske detta du menar "göra för hand"?

 

EDIT: Luzer, det var nog jag som missuppfattade frågan.

Posted

Att göra crossfades är ju något helt annat om jag inte missuppfattat frågan. Dvs du mjukar upp ljudklippen genom att göra en fade ut samtidigt som en fade in på nästa ljudklipp.

 

Vill du däremot ha samma ljudvolym på alla klipp så är ändå det bästa att göra detta för hand då man har bättre kontroll. Men vill du göra det snabbt som attans utan att kolla hur resultatet blir så hade jag normaliserat rubbet och sedan sänkt allting. Se bara till så att programmet normaliserar varje klipp olika annars får du ingen effekt. En annan sak du kan göra är att komprimera men det är svårt om volymerna skiljer sig mycket från varandra på de olika klippen. Du måste då gaina tillräckligt mycket för att de lägsta klippen kommer upp i nivå och då blir garanterat de högre klippen för höga + alldeles för komprimerade om du inte ställt in tröskelvärdet ganska högt.

Posted

[citat=R.R Studio]Lättast är väl ändå en kompressor. Vet dock inte om det finns i Premiere.[/citat]

 

Om nivåerna är någorlunda lika och man har några toppar man vill ha ner är ju en kompressor bättre. Men om det skiljer sig mycket mellan klippen i nivå så tror inte jag att kompressor är det bästa. Men somsagt det beror ju helt på hur materialet ser ut. Prova lite olika. Det bästa är ju ändå att gå igenom allt material. Och kolla vad som behövs var.

Posted

En kompressor komprimerar :)

Är ganska svårskruvad och har man inte tid att ratta så mycket eller om man inte kan :) så blir ofta resultatet sämre än orginalet.

 

Det som du gör är att du ställer in ett s.k tröskelvärde på nivån där du vill att kompressorn ska börja jobba. Låt oss ta som exempel -16dB. Sen ställer du in ration, det är hur mycket du vill komprimera, ställer du den på 2:1 så skickar kompressorn ut 1dB om den får in 2, 5dB om den får in 10, halverar alltså. 3:1 så har du en tredjedel av värdet. Brukar vara här nånstans man rör sig generellt sett vid tex sång man komprimerar. Du kan även ofta ställa in attack och release, dvs hur snabbt kompressorn ska gå in, och hur snabbt den ska släppa. Tänkt den som ett tak av skumgummi som går in vid en viss nivå (tröskelvärdet), attacken ställer in hur snabbt taket går ner, ration hur hårt skumgummit är och releasen hur snabbt den går upp. Sen har du ofta en "make up gain" eller bara "gain" där du ställer in hur mycket du ska höja hela paketet, om du tryckt ihop det och dragit ner topparna så de är 5dB lägre så vill du ofta höja alltihop 5dB, då höjs ju allt så även alla skräpljud å brus blir 5dB högre. Resultatet är mindre dynamik men med lika höga toppar. Den totala volymen blir dock högre eftersom fler ljud vid fler tidpunkter är högre. Lyssna på skillnaden mellan reklamradiokanaler (Nrj, Rix fm) och SR då hör man tydligt hur musiken på reklamkanalerna oftast är sönderkomprimerad, även om det är gjort med dyra grejer. Noll dynamik, spelar du in och tittar på ljudet hur vågformen ser ut så är det bara en stor korv.

 

shit det märks att jag är på jobbet, att man har så mycket tid att skriva :) Nu borde man göra lite nytta istället...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...