Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej jag ska föra över lite klipp från min dv till avid xpress (pro). Jag vet ungefär hur man gör, men vad jag undrar är:

Finns det någonstans där man kan ändra kvalitetsinställningar, d.v.s. hur mkt som överförs till datorn. Eftersom jag vill ha så bra kvalitet som möjligt (okomprimerat) vill jag kolla innan.

När jag kollade på klippen på TV (s-video) såg de mkt bättre ut än när jag försökte föra över, därav jag undrar.

Tack för svar! =)

Posted

Jag tror att vad han undrar över är huruvida några inställningar överhuvud taget påverkar t.ex. upplösningen av klippen. Kommer klipp som förs över med ntsc inställningar se annorlunda ut än klipp som förs över med pal inställningar, olika resolutionsinställningar m.m. (detta på "project" då). Själv kan jag inte ett jota på detta område, men i Vegas som jag prövade nyligen, fanns alternativet "determine clip reolution based on preview window".

Posted

Det är det gamla vanliga....

 

1. Video (PAL) ser uselt ut på datorskärm - men det ser bra ut på PAL-TV/monitor.

 

2. DV är DV. Nollorna och ettorna - den binära informationen - hamnar på HDD precis som det ser ut på DV-bandet - varken bättre eller sämre.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...