Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

försöker lägga en text på ett klipp i vegas 5 så jag tar generated media > text > default text med en transparent bakgrund men bakgrunden av texten blir ändå svart när jag lägger in den i filmen, på själva klipp rutan är det fortfarande en text med grårutig (transperant) bakgrund men på preview rutan blir bakgrunden svart.

Postad

Om du gör precis som du säger (Insert generated media | Text) utan att ändra presets (välj inte 'Transparent') ska bakgrunden som standard bli transparent. Det har alltid funkat så för mig i Vegas iaf.

  • 9 månader senare...
Postad

tja, ser att det är att gamalt inlägg men jag har samma problem med vegas 6.0. Även om man ställer in att bakgrunden skall vara transparent så blir den svart i preview rutan, men inte i klipprutan.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...