Jump to content

Hälp med att finna location och uthyrning av utrustning.


r0lfi

Recommended Posts

Hej!

 

I November så har jag planer på att filma en musikvideo med ett band som kommer från England. Vi kommer hålla till i Stockholm.

Vi vill försöka uppnå samma känsla som i denna video.

Det ska kännas som en medelklass husfest (om man bortser från swiming poolen som kanske inte så atraktiv vid November)

 

Skulle behöva ha tag på ett lagom stort hus som någon kan hyra ut som är lämplig att filma i med stora ytor, eller studio med olika rum färdigt med ljus. Någon som har tips på var man kan kika upp detta?

Även uthyrning av utrustning, om man ska spela in med DSLR, steadycam camerasliders, ljus etc. Vi kommer inte ha någon megamaffig budget. Bandet vill lägga ut en slant på utrustning och lokaler, men folk kommer vi annonsera efter på filmcafe som är sugna på att jobba som mig bara för erfarenheten och skojs skull.

 

Tacksam för alla tips och råd!

 

Spana gärna in mina andra musikvideos.

http://vimeo.com/album/202860

 

MVH

Kristoffer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...