Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Tja.

 

Jag skriver just nu ett manus och tänkte fråga om lite hjälp med en sak jag funderat på.

 

När man skriver ett manus och man bara då och då mellan scener vill se en stad, dess fina byggnader, kända platser osv (som visas på början av youtube länken) ett slags intro med andra ord, skriver man de på manuset eller är det något som läggs till av regissören i efterhand?

 

Om jag som manusförfattare vill visa tex Frihetsgudinnan, Empire state building osv för att jag tycker att den skulle hjälpa mig som författare att förmedla "stats" känslan i manuset och filmen, som kommer va ganska viktig.

 

Skriver jag då "Vi ser frihetsgudinnan. Nu ser vi Empire state building" eller? Känns lite platt...

 

Hur gör man? Tacksam för hjälp...

 

På länken kan ni se vad jag menar, från 0.16 till 1.00 på klippet.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kbPuF7l9ZfM

Postad

Undvik allt med "Vi ser..." osv.

 

Skriv istället i stil med:

 

"Det är kväll i New York. Taxin kör sakta fram genom Manhattan. Frihetsgudinnan skymtar i bakgrunden när taxin närmar sig Brooklyn Bridge..."

Postad
Undvik allt med "Vi ser..." osv.

 

Skriv istället i stil med:

 

"Det är kväll i New York. Taxin kör sakta fram genom Manhattan. Frihetsgudinnan skymtar i bakgrunden när vi närmar oss Brooklyn Bridge..."

 

Då ska man väl undvika 'när vi närmar oss' och istället skriva 'när taxin närmar sig' ?

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...