Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej!

Jag är nybörjare innom stopmotion området och jag undrar om jag har rätt kamera.

Jag har en Nikon D60.Eller måste man ha en videokamera som många säger?

 

Och så undrar jag också hur får jag bilderna till datorn direkt utan att överföra när minneskortet blir fullt?

Altså att bilderna direkt kommer till datorn när jag tagit dom.

 

Tack på förhand!

Postad

Hej,

din D60 fungerar utmärkt. Vad du kan göra är att inte använda största upplösningen eftersom du inte behöver det ändå i slutändan. Du kan kanske använda nikon Capture prigramvara eller capture one för att bilderna ska föras över automatiskt vid fotografering men de programmen är ganska dyra och främst för foto.. Annars är det enklast att använda minneskortet i en kortläsare.

Detta programmet verkar ha det du behöver: http://www.stopmotionpro.com/index.php?option=com_content&task=view&id=66&Itemid=9

 

/KN

Postad

hej!

tack,men dedär med minneskortet i kortläsaren.Jag menade att såfort man tar en bild så överförs den till datorn inom t.ex 10 sekunder.

Jag e riktigt kass på att förklara men jag hoppas ni fattar:)

Postad

Jag använder mest Canon 5D, 1D och G10. Behöver jag något annat så lånar eller hyr jag. Filmar gör jag med HV20.

Lycka till med din stop motion.

 

/KN

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...