Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

har inte burkarna tillgängliga. vad är hållbarheten ungefär som står på burken?

 

Är alltså oexpenerad film jag talar om, som är rätt förvarad...

Postad

Bästföredatum är ungefär 1½-2år om det är färsk film. Går förstås att använda längre om den är frysförvarad. Vissa filmer har inget bästföredatum utan det står bara under vilken temp. filmen ska förvaras ex. super-8 Ektachrome "store at 55 F (13 C) or below"

  • 1 månad senare...
Postad

Hej alla,

 

När jag köper Super-8 färgfilm av reversaltyp, köper jag för det mesta Kodachrome 40A på eBay, daterar dem med dagens datum och stoppar in dem i frysboxen, som jag sällan öppnar. De filmkassetterna är ju ofta äldre än 2005, ibland med utgångsdatum i mitten av 90-talet.

Jag brukar försöka köpa av säljare som har förvarat filmerna i frys (man får lita på dem).

 

Eftersom Kodachrome-filmen faktiskt i grunden har en svart-vit emulsion, där färglagren (dyes) tillförs när man framkallar den i K-14-processen hos Dwayne´s Photo i USA, så håller den många år längre än t ex Ektachrome eller Fujichrome (E-6 processen). De olika framkallningsmetoderna kallas subtraktiv eller additiv.

 

Det är annat med negativ-material (typ Vision2 eller Vision3); de kommer jag att köpa så färska som möjligt när jag ska använda dem, och därefter framkalla, ev, skyddspreparera, och skanna dem så snart som det är möjligt - man vill ju vanligen se vad man har filmat på momangen, om man inte är på resande fot.

Extrem renlighet och dammfrihet är dock viktigt vid negativhantering i Super-8 (problemet med negativ är ju bara att man eventuellt får VITA dammfläckar och hår i slutresultatet, vilket syns mycket mer än svarta).

 

Hälsn,

Bengt

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...