Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Någon som provat http://kaffebrus.com/lysrorsbelysning-ljuspanel-2-x-55w-430.html dessa?

 

Jag har haft turen att kunna låna belysning för intervjuer under mitt projekt men skulle behöva ett bra mjukt key-light. Gärna billigare än det jag länka till. Som lättningsljus var tanken att använda en reflexskärm.

 

Kom gärna med förslag. Det ska vara en tvåpunkts belysning, portabel / tålig och inte vara för dyr. (bygglampa nej tack, jag ska göra intervjuer inte lysa upp hela rum)

 

EDIT="kanske tokigt av mig att döpa tråden till lysrörsbelysning det handlar ju mer om så billigt och bra ljus som möjligt för intervjuer"

Postad

Gällande ljussättning har jag bara erfarenhet av genom porträttfotografering i studio, men det är väl inte riktigt jämförbart.

 

Men men, du kan inte tänka dig att skippa lamporna och köra på dagsljus från fönster + reflexskärm ist?

 

Vanligt dagsljus och rätt bländare kan bli så jäkla snyggt!

 

Är nybörjare på rörlig bild så rätta mig gärna om jag har fel

Postad

2-3 readheads eller liknande med så mycket diffusserande spunn fastklämt på barndoorsen är väl en klassiker som funkar bra.

Om man lånar lyset blir det ju billigt också.

 

Men det kanske går under samma kriterium som "lysa upp hela rum".

 

Lysrören kanske funkar, men jag har bara varit med om att dom använts som upplättning.

 

Annars har man ju varit med om allt från skrivbordslampor och vad som finns till hands i nödfall. Viktiga tror jag att det är mjukt ljus och klassisk 90 grader - ena närmre, andra längre ifrån för att inte få platta "nyllen".

 

Fler bud?

 

 

Är det film eller video förresten?

Postad

Tack så mycket för era svar. Det är video, det gäller.

Fönster + iris kontroll är klart en lösning. Problemet är bara att lyckas eller våga boka upp folk till dagar som kanske ligger 1 till 2 veckor fram och hoppas att vädret är med på samma bokning. Fast jag håller med dig, man kan få fina bilder med bara soljus och en reflekterandeskärm.

Postad

Rislampor.

 

Nej, jag skämtar inte.

 

Rislampor funkar väldigt bra och används faktiskt ganska ofta som lättnings ljus.

 

Billigt och finns i olika storlekar, jag tror att IKEA säljer runda rislampor

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...