Gå till innehåll

Animera i motion 2 som de vore filmat med handkamera!?


Recommended Posts

  • 2 veckor senare...
Postad

Det var väldigt fult ^^ :)

Självklart kan du göra detta. Motion 2 är ett avancerat program.

Har dock aldrig använt det. Men har sett på Apple's sida, exempel som visar just denna effekt.

Postad

Dra igång videon på en plattskärm och filma av den med en handkamera. Men sen motion trackar du den avfilmade skärmen och låter trackingen styra originalfilmen. Du visar alltså inte den avfilmade skärmen, utan använder den bara för att läsa av kamerans rörelser. Bara en idé.

 

Annars är det ju bara att flytta runt grafiken lite slumpmässigt. I AE finns det något som heter Wiggle som man kan använda för att automatisera det.

Postad

hehe... kul att någon vidareutvecklade idén:) fasst om man ändå bara ska motiontracka så kan man ju välja ett motiv som är lite mer optimerat för trackning ;)

 

förresten finns det i AE en funktion som jag tror heter "sketch" eller "motionsketch" där man helt enkelt kan rita med musen hur bilden ska röra sig.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...