Hej Jason!
Håller med om det du skriver om Lena bra och udda, en väldigt intressant person enligt mig. Och ja, allt i dokumentären är verklighet.
Angående upplägget. Det har var ett rent helvete emellanåt i redigeringsbunkern. Men jag tyckte jag fick ihop det bra tillslut ändå. Men jag förstår absolut din poäng. Så här i efterhand skulle jag nog inte lagt synken med hennes förklaring om varför hon cyklar så tidigt i filmen. Det tar bort nyfikenhet, absolut. Håller med om att starten är lite långdragen, kanske ska döda två flugor i ensmäll och ta bort förklaringen till cyklingen i början.
Flyttade hon upp dit för att ta hand om sin dotter? Delvis ja. Lena har längtat hem några år, men dotterns missbruk var väl något som ytterligare drog henne mot Östersund, någon slags utlösande faktor.
Tack för dina åsikter och komplimanger! Jag tittar gärna på din dokumentär!
Med vänlig hälsning,
Jonatan