Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Du ska inte ha någon alls...

 

Skämt åsido - det har varit och är en MASSA strul med alla dessa codec-packs. En del pajar capturefunktionen i diverse redigeringsprogram som behöver Microsofts firewire-drivers och en del får vissa exportfunktioner i bla Premiere att få spader.

 

Exakt vad vill du göra och varför? (Ska man bara kolla på film som av okänd anledning helt plötsligt bara hamnat på din hårddisk finns ju allt VLC som spelar det mesta utan codecpacks).

 

/Max

Postad

Håller med föregående inlägg. VLC är underbart.

 

En codec som däremot är bra att ha för att komprimera film är Quick Time Pro och kostar några dollar men är grymt värdefullt. h264 har du säkert hört talas om.

Jag är ingen guru på codecs, skulle själv behöva en lektion, men jag kör alltid QT i datorn.

Postad

Tråden flyttas till forumet för komprimering och streaming.

 

Ingen tillsägelse tilldelas eftersom det inte var så självklart denna gång. Men ta dig alltid lite extra tid och se till att du postar rätt. Det gäller alla såklart.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...