Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Jag behöver köpa extern monitor att koppla till min redigeringslaptop. Filmen jag redigerar har upplösningen 1920*1080 men laptopen har upplösningen 1366*768. Så jag inser ett problem.

 

När jag bättrar på dålig bild så finns ju risk för att bilden börjar flimra, men laptopens begränsade upplösning gör det svårt för mig att upptäcka flimmer eftersom mediespelaren interpolerar fram en annan upplösning än den som filmen egentligen har. Det är alltså det här som är anledningen till att jag behöver köpa monitor.

 

Någonting särskilt att tänka på innan jag köper? Eller är det bara att välja den billigaste?

 

Laptopen har både HDMI och den vanliga kontakten för extern monitor. Och jag ska bara ha monitorn för att kolla så jag slipper filmmer. Jag menar, jag redigerar på laptop eftersom jag måste flytta datorn minst sagt ofta, så extern monitor ansluter jag bara när jag är tvungen.

 

Med extern monitor kan laptopen generera en maximal upplösning på 1920*1200 så jag räknar med att köpa en monitor som har upplösningen 1920*1080 och sedan spela upp färdig film i helskärmsläge.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...