Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej.

Jag använder idag Studio HD collection (15). Jag har en Canon HF 200 kamera. Den producerar mts filer som är oerhört jobbiga att arbeta med. Datorn tuggar länge och väl och tar lång tid på sig att göra allt möjligt. Tyvärr så kraschar programmet också ofta vid rendering till färdig film

Jag har en hyfsad dator.

Asus P7P55D PRO, Core i7 860, 2.80GHz , Corsair 4GB (2x2048MB) 1600MHz

 

Jag funderar på att både skaffa en SSd disk som systemdisk, men även att försöka göra om filerna till ett lämpligt redigeringsformat. Vilket är i så fall att föredra, jag vill inte förlora kvaliten på filmerna, men har hört att de blir oerhört stora då. Tänkte köpa en till 1 eller 2 tb disk att mellanlagra redigeringsformatet på (som inte blir systemdisk).

Kan det bli problem att redigera på en icke systemdisk?

Har Pinnacle eller nåt av de andra programmen ett "eget" redigeringsformat som är lämpligt.

 

Blev jätteimponerad då jag testade kusines iMac, allt gick hur snabbt som helst med redigerng mm, men sen kom jag på att iMovie har gjort om filerna till ett lämpligt redigeringsformat, Sen om det har skett kvalitetsförsämring eller ej när filmen är klar det kan jag inte uttala mig om.

 

Tacksam för tips och råd hur man ska göra. Jag är inte främmande för att testa nåt annat program. testade demo av Premiere elements , men där gick det ännu saktare och jag saknade att på ett enkelt sätt se när filmen i fråga var tagen.

 

En fråga om operativsytem, jag ska ändå ha en ny disk och funderar då om det är mycket bättre att köra 64 bitars system? Vad tjänar man på det förutom att man kan köra mer ram, blir datorn snabbare av det också?

Postad

Hela datorn blir ju snabbare om systemdisken är SSD men det är nog tvärtom bra att INTE redigera (dvs lägg inte projektet och .mts-filerna) på systemdisken, då är det också lättare att defragmentera bara disken med videofilerna vid behov. Konstigt ändå att du säger att det är jobbigt med (Pinnacle) Studio 15, jsut den versionen ska ju ha "ultra-fast performance" med AVCHD påstår de själva, har du stora projekt med mycket effekter? Annars så borde du kunna konvertera till någon MJPEG-codec mha t ex MPEG Streamclip, då går det snabbt, tar mycket mer plats men disk är billigt...

Postad

Ska nog inte ha filerna på systemdisken som sagt, ska köåa en 2 tb hårddisk att använda o lagra på.

visst, ultra fast performance låter ju bra. :) Men vad jag har läst så är MTS filer väldigt komprimerae och datorn måste jobba hårt.

 

Jag har hittills bara gjort enkla filmer med någon övergång och ung 30-40 minuter långa. att lägga dem i tidslinjen tar inte jättelång tid, men processorn går på max i bakgrunden och fläkten på högvarv. att förhandsgranska mm tar lite längre tid än det borde. (skillnad på macen som jag testade, där gick det blixtsnabbt)Att sedan rendera en film så att den blir klar kan lätt ta 2 timmar.

 

(Premiere Pro, 9 var ren katastrof så långsamt det gick, den verkade rendera nåt i bakgrunden hela tiden, det gör även Pinnacle, borde gå att stänga av). Tidsödande att testa sig fram, och det är svårt att få tid att sitta länge med sånt här.

 

Lekte lite med att göra musikvideo, tog jag mer än en låt, (längre än 3-4 minuter) så krashar programmet vid renderingen.

 

Jag har idag investerat i en ny kylare så att processorn inte blir så varm när jag håller på med detta.

 

Exakt vad ska man konvertera till för att inte tappa kvalié?

Sen har jag svårt att välja outputformat på filerna, Har ibland valt att göra avchd skivor (lägger på dvd skivor då jag inte har Blu Ray brännare. Sen har jag försökt att välja nån 1080i eller p upplösning som ligger på hårddisken, det blir ändå skiftande kvalité på samma film beroende på vilka inställningar jag väljer.

Känns lite som en djungel att få det rätt. :)

 

Tanken är nu att jag ska ha färdiga filmer som ligger på hårddisken och streamas till exempelvis playstation 3 eller direkt till min tv som är DLNA kompatibel. Tips mottages tacksamt om exakt vad för inställning man ska välja.

 

Har laddat ner trial av Vegas, som jag läst om ska vara bra. Har intehunnit testa det ännu dock

Postad

Premiere Elements gör två saker: Extrahering av ljudet (sk Audio Conforming) och indexering (hur är MPEG-filen uppbyggd). Låter du inte Premiere göra färdigt det är det mycket segt. (Bakgrunds rendering går att stänga av om man inte vill ha det)

 

h.264 i någon valör bör fungera. Vilken profil du ska använda beror på var du ska spela upp filmen ifrån... Kommer inte ihåg vilka streams som är PS3-kompatibla.

 

//Max

Postad
Premiere Elements gör två saker: Extrahering av ljudet (sk Audio Conforming) och indexering (hur är MPEG-filen uppbyggd). Låter du inte Premiere göra färdigt det är det mycket segt. (Bakgrunds rendering går att stänga av om man inte vill ha det)

 

h.264 i någon valör bör fungera. Vilken profil du ska använda beror på var du ska spela upp filmen ifrån... Kommer inte ihåg vilka streams som är PS3-kompatibla.

 

//Max

ok, då får man låta premiere stå igång ett bra tag.

 

i programmen, har de inte ett "eget" format som visserligen tar plats men är lättredigerbart om man på nåt sätt "importerar" filerna. Jag är annars ganska datorkunnig, men har inte hunnit sätta mig in i denna världen rikgit med filtyper och codecs som är bra mm.

även om ps3 inte klarar det så har jag ps3 media server, som transcodar i realtid om det inte passar ps3an, borde vara bättre att ta ett format som tvn kan spela upp, men även brännas på skiva.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...