Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Har skaffat en XLR-adapter till min Canon 60d. I kameran finns ju en funktion att mauniellt styra ljudet. Men man kan bara ställa in ljudet i förväg, när record går så försvinner ljudinformationen. Canon rekommenderar att man styr signalen till ca -12 db.

 

Så nu är frågan hur jag ska få in rätt nivå in i kameran via XLR-adaptern Beachtek DXA-5Da, som ju också har signalvisning (hela tiden). Hur ställer jag kamerans nivå? Inte på auto förstås, men i vlket läge manuellt? Och vilka värden bör jag egentligen eftersträva?

Postad

Du behöver en testtone (1khz 0dBu) för att kunna kalibrera signalen in i kameran. Det finns i vanliga eng mixers men tror inte det finns i den du har så.....på känsla?;-)

Postad

Du får köra lite på känn, förslagsvis ett "ljudrep" innan varje scen som skiljer sig ljudmässigt mycket från förra. Så du kan ställa nivån så inte signalen styr över vid inspelning i allafall.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...