Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej! Jag har tittat en del på olika mikrofoner som jag skulle behöva till en del filmande. Mest fiktion som gäller och jag har inte riktigt råd att köra en setup med dramamyggor och dylikt.

 

Rödes NTG-mickar vore givetvis drömmen, samt en bra zepp till det. MEN! Det har jag inte riktigt råd med utan totala summan jag kan lägga ut på ljud blir närmare 3000.

 

Det jag funderade på är att köpa en bra bom (Rödes långa ex.) samt en ok mick. Sen försöka knåpa ihop något enklare alternativ till zeppelinare själv.

 

Då tänkte jag fråga om någon har något bra tips för att få bra ljud för ca 3000kr?

 

Jag har en Zoom H4N med två XLR-ingångar.

 

Har någon erfarenhet av T-bones mickar?

 

 

Har kollat en del på http://www.thomann.de/se/the_tbone_em9900_bundle.htm och dess lillebror http://www.thomann.de/se/the_tbone_em9600_bundle.htm

 

Kan ljudet bli ganska bra med dessa eller MÅSTE jag se till att fixa bra grejor och hålla mig från inspelande ett tag?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...