Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

När jag exporterar mitt 25p (e.g. 25f, HV30) som 24p. Då blir det inte korrekt 24p om jag fattat det rätt? Det ser ut att 'hacka' på ett felaktigt sätt, dvs. ett par sekunder smooth uppspelning och sedan ett 'hack'.

 

Behöver jag konvertera materialet innan jag tar in det i Premiere? Eller ska jag sänka hastigheten med 4% i tidslinjen och sedan exportera som 24p? (eller vart kommer 4% saktare bild in, har läst det förut iaf).

 

Den enkla och bra vägen för att få mitt "25f" .m2t-material till 24p.

Postad

Exportera filmen som 25p, importera 25p filmen igen och ställ om "Interpret Footage" som 24 fps. Släng ner klippet till ett 24p projekt/timeline och exportera som 24p. Nu kommer det att gå långsammare och ev får du fixa pitchen nånstans.

 

//Max

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...