Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Hej. Jag har precis börjat skriva mitt första manus, så ni får ha lite överseende hehe.

 

Låt oss säga att jag har en scen som är ungefär såhär.

 

 

INT. LÄGENHET - NATT

 

Det finns ett skrivbord med en en dator i rummet. Kläder och böcker är slängda över golvet. Det finns även en obäddad säng samt ett smutsigt akvarium.

 

MATTIAS sitter vid datorn. Han skriver.

 

 

Sedan vill jag att kameran klipper till att endast fokusera på akvariet, sedan på golvet (och alla kläder och böcker). Tanken är att visa hur smutsigt och ovårdat rummet är. Blir då varje klippning en egen scen? Akvariet finns ju redan i rummet, hur beskriver jag att kameran istället ska fokusera på akvariet i en klippning i så fall?

Postad

Nej, är det samma rum vid samma tidpunkt så är det samma scen. Men, du ska inte skriva kameraanvisningar i manuset, försök istället att beskriva akvariet, golvet osv på ett sådant sätt att man kan se bilderna framför sig.

Postad

Jag skulle istället skriva:

 

INT. SOVRUM - NATT

Vi befinner oss i ett väldigt stökigt sovrum. Kläder är slängda på golvet, sängen är obäddad och akvariumet är väldigt smutsigt. MATTIAS, en 70 årig punkare med trasiga kläder sitter vid sin dator och porrsurfar.

 

 

Det blir bara rörigt och jobbigt att läsa om du ska nämna massa kameravinklar. Om du har tänkt att filma manuset själv så kan du visa dina kameravinklar i ett bildmanus. Se http://www.voodoofilm.org/artikel/storyboard.aspx

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...