Gå till innehåll

Recommended Posts

Postad

Ska vara scripta under inspelningen av en kortfilm nu snart och undrar om det är någon med erfarenhet eller reell kunskap som kan tipsa om vad som är bra att tänka på, hur man smidigast lägger upp arbetet, vad för utrustning som kan vara värd att använda och vilka ansvarsområden man har.

Tack på förhand!

Postad

Papper, penna och digitalkamera skulle jag nog säga. Ta så mycket bilder du kan på omgivningen/skådespelarna så att du vet till nästa inspelningstillfälle att allt ser ut som de gjorde i scenen/klippet innan och därmed undviker alla dom där jobbiga missarna.

 

Sen beror väl på längden av filminspelningen på hur mycket en scripta har att göra självklart men det är ingen anledning till att slarva.

 

Kopierat från Voodoofilm:

Person som ansvarar för kontinuiteten mellan de olika scenerna (samma kläder i olika tagningar, rörelser åt samma håll etc.), så att den färdigklippta filmen upplevs som sammanhängande. Hon noterar alla avvikelser från det skriva manuset som sker, skriver inspelningsrapport etc. Vid TV-produktion har scriptan en något annorlunda uppgift där hon främst håller reda på tiden och inslagen. Nästan alltid kvinnlig.

Delta i konversationen

Du kan posta nu och bli medlem senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Skriv ett svar...

×   Klistras in som rik text.   Återställ formatering

  Endast 75 max uttryckssymboler är tillåtna.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigerare

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller sätt in bilder från URL.

×
×
  • Skapa nytt...